Almanya’daki rezervasyonlarda Antalya ilk sırada

Almanya'daki rezervasyonlarda Antalya ilk sırada

Travel Data Analytics şubat ayı rezervasyon verilerine göre, Almanya'dan yapılan rezervasyonlarda Antalya'nın en çok tercih edilen birinci destinasyon olduğu, ülkeler bazında ise Türkiye'nin ikinci sırada yer aldığı görüldü.

05 Mart 2021 - 13:03 - Güncelleme: 07 Mart 2021 - 14:42

Recep Yavuz, kendi bloğunda yaptığı değerlendirmede, Alman seyahat Acentaları birliğinin (DRV) 3 Mart günü yayınladığı bültene göre Almanya'da Şubat ayı ortasından itibaren Yaz dönemine ait rezervasyonlarda yükseliş gözlendi. Bu yıl online olarak gerçekleşecek ITB Berlin fuarına hazırlık olarak yapılan değerlendirmede 2020 de seyahate çıkamayan bir çok insanın 2021 yılında mutlaka tatile çıkmak istedikleri belirtildi.

 Travel Data + Analytics (TDA) verilerine göre her ne kadar pandemi öncesi dönemindeki sayılara ulaşılamamakla birlikte son haftalarda gözlemlenen 'seyahat arzusunun' turizm sektörüne moral verdiği belirtildi. Seyahat kısıtlamaları ve karantina endişesinde yeni yıla başlayan turizm sektöründe Ocak ve şubat ayları rezervasyonların en yoğun gerçekleştiği dönemlerdir. 2021 yılının ocak ayına durgunlukla giren Alman turizm sektörü, şubat ayındaki aşı ve gevşeme haberleri ile moral buldu ve insanlar seyahatlerini düşünerek rezervasyonlarını yapmaya başladı.  Bu bağlamda bu yılın ocak ve şubat dönemindeki yapılan rezervasyonların % 60 ı bu yılın  yaz dönemi için,  %15 i Ekim sonrasına ve %13 ü Paskalya dönemleri için geldi. 

PAKET TUR ÖNE ÇIKTI

Alman seyahat bürolarında yapılan rezervasyonlar özellikle Paket tur şeklinde olmak üzere gerçekleşiyor. Tur operatörlerinin sunduğu ve Korona şartlarında seyahat edenlerin haklarının ön planda tutulduğu paket turlar tatilcinin korona sürecinde kendisini güvende hissetmesine neden oldu. Özellikle ani bir gelişme sonucu tatil bölgesine gelen bir kısıtlamada tüketicinin çok kısa süreli iptallerde dahi parasını geri alabilme avantajı rezervasyonların şimdiden yapılmasına neden oldu. Buna rağmen son dakika rezervasyonları bu yıl daha da bir önem taşır hale geldi. Rezervasyonların büyük bir kısmı Yunanistan ve Türkiye'ye için yapılırken, kısmi olarak İspanya ve Balear Adaları da ilgi görüyor. 

DESTİNASYONLARDA ANTALYA1, ÜLKELERDE TÜRKİYE 2. SIRADA

Travel Data Analytics şubat ayı rezervasyon verilerine göre yaz dönemi için Antalya en çok rezervasyon yapılan yer oldu. 

Ocak, Şubat  döneminde en çok rezervasyon alan destinasyonlar aşağıdaki gibi sıralandı:

1. Antalya

2. Girit

3. Mayorka

4. Kos

5. Rodos

6. Hurghada

7. Fuerventure

8. Maldiv

9. Kanarya Adaları

10. Teneriffa

Ülkeler bazında Yunanistan ilk sırada gelirken, İspanya anakara ve Adalar ayrıldığında Türkiye ikinci sırada geliyor. 

ALIŞKALIKLAR DEĞİŞTİ, ÜLKE TERCİHLERİ DEĞİŞMEDİ

Recep Yavuz, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu görüşlere yer verdi:

70 milyon seyahat potansiyeline sahip 'Almanya'da Akdeniz en önemli tatil bölgesi olma özelliğini sürdürüyor. Uzun zamandır yapılan 'ülke içinde kalın' çağrılarına rağmen Almanya'da yurtdışı tatili ve 5 ülke ön plana çıkıyor: Yunanistan, Türkiye, İspanya, Portekiz ve Mısır. Tek tek tatil bölgelerine bakıldığında rezervasyonlarda Antalya ilk sırada bulunuyor. Aylardır uçak inmeyen Rodos, Girit gibi Yunan adalarının kapasitesinin kısıtlı olması nedeni ile Antalya'nın önümüzdeki günlerde farkı açacağını düşünüyorum. Burada en ilginç olan Avrupa Birliğinin aşı pasaportu engeline rağmen Almanlar bunu dikkate almayarak  Türkiye ve Mısır rezervasyonları yapıyor olmaları. Sanırım Almanlar artık 'biz istediğimiz yere gideriz' diyorlar...

Korona sürecinde tatil alışkanlıkları değişti, maske takıldı, hijyen tedbirleri artırıldı, mesafeye dikkat edildi, ancak görünen o ki tatilcinin gitmek istediği ülkeler değişmedi.

Bütün kısıtlamalara rağmen Antalya'nın bütün rakiplerinin önünde olması tercihlerde kalıcı sürdürülebilir olmanın en önemli kanıtı.

Tatilci çoktan yönünü belirlemiş... 

Çünkü güneş ve deniz  korona sonrasında da aynı yerde duruyor. Buna birde samimi ve kaliteli hizmet anlayışı, modern ve güvenli temiz oteller,  ve ürkütmeyen, ödenebilir fiyatlar eklenince , adres belli.''

 

Bu haber 1058 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fas 13 ülkeyle uçuşlarını durdurdu
Fas 13 ülkeyle uçuşlarını durdurdu
Ankaralı işadamları Tiran'a direkt uçuş istiyor
Ankaralı işadamları Tiran'a direkt uçuş istiyor