Reklam
  • Reklam
Antalya 5,5 milyon Rus turist ağırlayacak

Antalya 5,5 milyon Rus turist ağırlayacak

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov’u makamında kabul etti.

24 Eylül 2019 - 15:01 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 15:56

Antalya Valiliğinde gerçekleşen ziyarete, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Antalya Rusya Başkonsolosu Oleg Vasilievich ile İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar katıldı.

5,5 milyon Rus turisti ağırlayacağız

Vali Münir Karaloğlu, Rusların kendi ülkeleri dışında en çok seyahat ettikleri kentin Antalya olduğunu belirterek, “Geçen sene Antalya'da 4 milyon 803 bin Rus vatandaşı misafir ettik. Bu sene 16 Eylül itibarıyla Rus turist sayısı 4 milyon 300 bini geçti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14'lük artışımız var. Bu oran devam ederse 5,5 milyon civarında Rus misafir ağırlamış olacağız. Antalya'da gayrimenkul sahibi olan ve yılın tamamında burada oturan çok sayıda Rus vatandaşı var. Türk vatandaşı olan Rus kökenli vatandaşlarımız var. Aslında bunların tamamı Rus - Türk ilişkilerinde Antalya'nın katkısını ortaya koyuyor" diye konuştu.

Kültür ve Sanat Alanındaki İlişkilerimizde Gelişecek

Rusya ile ilişkileri turizmin yanı sıra, kültür ve sanat ilişkilerinde de geliştirmek istediklerini vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “3 senedir Moskova'da Türk Festivali yapıyoruz. Bu sene yine haziran ayında çok güzel bir festival gerçekleştirdik. Festivale, Rusya Devleti ve Moskova Belediyesi çok ciddi katkı ve destek verdi. Antalya'da da bir Rus Festivali'nin yapılması arzusundayız" dedi.

Türk Rus ilişkilerinde Antalya’nın tartışılmaz bir rolü olduğunu ifade eden Büyükelçi Aleksei Erkhov ise milyonlarca Rus turistin Antalya'ya her sene geldiğini belirterek, "Ruslar her seferinde sizin misafirperverliğinizle karşı karşıya kalıyor. Bu şekilde iki halk arasında dostluk köprüsü kuruluyor. Bu konuda sizin katkılarınız tartışılmaz. Başkonsolosumuzdan sürekli rapor alıyoruz. Sizin şahsi katkılarınız da takdire şayan” ifadelerini kullandı.

Ziyaretin ardından Vali Münir Karaloğlu, Antalya’da 2019’un Aspendos Yılı olması sebebiyle Büyükelçi Erkhov’a, Aspendos tablosu hediye etti.

Bu haber 556 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otel odasında fuhuş düzeneği
Otel odasında fuhuş düzeneği
Uludağ'daki otelini kiraya verdi
Uludağ'daki otelini kiraya verdi