Reklam
  • Reklam
Antalya Eylül’ü 2,5 milyon yabancı ziyaretçi sayısıyla...

Antalya Eylül'ü 2,5 milyon yabancı ziyaretçi sayısıyla kapatıyor

ATSO Başkanı Davut Çetin, ''Eylül ayını 2,5 milyon yabancı ziyaretçi sayısıyla kapatıyoruz. Ağustos ayında 800 bine yakın yabancı ziyaretçimiz oldu. Bu dönemde ve bu koşullarda turizmde bir başarı sağlamış bulunuyoruz, fakat bu %82 kayıpta olduğumuz gerçeğini de değiştirmiyor'' dedi.

01 Ekim 2020 - 00:00 - Güncelleme: 02 Ekim 2020 - 09:33

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından pandemi nedeniyle elektronik ortamda gerçekleşen Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Antalya Valisi Ersin Yazıcı'nın katılımı ile yapıldı. Meclis Başkanı Süleyman Özer'in başkanlığındaki toplantıda, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Oda çalışmalarının yanı sıra, ekonomi ve gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Davut Çetin, Vali Ersin Yazıcı'nın meclise katılımından büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Antalya teşviklerden daha fazla pay almalıdır

Geçen hafta düzenlenen ATSO Devlet Destekleri Zirvesi’nde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Antalya’nın durumunu ve sektörel talepleri geniş bir biçimde aktarma fırsatı bulduklarını anlatan Davut Çetin, “Ticaret Bakanımız Antalya’nın hizmet sektörü teşviklerinden %10’dan fazla pay aldığını, fakat diğer sektörlerin teşviklerden sadece %1 pay aldığını belirtti. Antalya teşviklerden daha fazla pay almalıdır” diye konuştu. Çetin, şunları kaydetti:

Eylül ayını 2,5 milyon yabancı ziyaretçi sayısıyla kapatıyoruz

Antalya ekonomisinde olumlu ve olumsuz veriler birlikte gelmektedir. Eylül ayını 2,5 milyon yabancı ziyaretçi sayısıyla kapatıyoruz. Ağustos ayında 800 bine yakın yabancı ziyaretçimiz oldu. Bu dönemde ve bu koşullarda turizmde bir başarı sağlamış bulunuyoruz, fakat bu %82 kayıpta olduğumuz gerçeğini de değiştirmiyor. İspanya, Yunanistan gibi rakip ülkelerimizde durum farklı değildir, hatta bizden kötü olanlar da var. Dünya turizminde 2019 yılı rakamlarının yakalanmasının 3 yıl sürebileceği hesaplanmaktadır. Gelecek yıl aşı olsa da güven sorunu, işsizlik, gelir düşüşü ve uçak sefer organizasyonları nedeniyle 2019’a hemen dönülemeyecektir.

Ticaret sektörümüz, turizmdeki kayıptan çok etkilenmiştir, bu etki de devam edecektir. Bugün ticaret sektörümüzle ilgili bir olumlu veriyi de paylaşayım. Bildiğiniz gibi çalışan sayımız azaldı, ama esnaf, tüccar sayımız halen artmaktadır. SGK’ya kayıtlı işveren ve esnaf sayısı artışında İstanbul’dan sonra ikinci il olduk. Antalya göç alarak büyüyor, ayrıca e-ticaret gibi alanlara girişler de artıyor.''

 

 

Bu haber 690 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yapımı devam eden 5 yıldızlı otel kiraya verilecek
Yapımı devam eden 5 yıldızlı otel kiraya verilecek
TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına destek paketi
TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına destek paketi