Reklam
  • Reklam
Antalya Eylülde 1 milyon turiste doğru gidiyor

Antalya Eylülde 1 milyon turiste doğru gidiyor

Antalya'ya gelen turist sayısı Eylül ayında Ağustos ayının aynı dönemine göre yüzde 38 arttı.

16 Eylül 2020 - 11:19 - Güncelleme: 17 Eylül 2020 - 14:55

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep yavuz, kendi blogunda hazırladığı istatistik verilerde önemli konulara değindi. Antalya'ya 30 ülkeden charter uçuşları ile turistlerin geldiğini vurgulayan Recep Yavuz, bazı kişilerin gelen sayıları geçen yıla göre değerlendirdiğini, bu değerlendirmenin yanlış olduğunu belirtti.

Yavuz, ''Bugün '2 milyon turist geçen seneki 16 milyona göre çok az ' diye bir serzeniş okudum. Sanırım Dünya da hiç bir ülke 2019 turistik verilerini 2020 Korona Yılı ile kıyaslamaz. Antalya'ya gelişler bu şekilde devam ettiği takdirde Eylül ayında 1 milyona yakın turist gelmiş olacak. Bütün tatil destinasyonlarının durma noktasına geldiği bu dönemde bu rakamın iyi etüd edilmesi gerekir'' dedi.

Bu sene turizm sezonunun 10 Ağustos ta başladığına da dikkat çeken Recep yavuz, şunları söyledi: 

''Bir aydan biraz fazla bir süre geçti. Her iki ayın ilk 15 gününü baktığımızda Eylül, Ağustos ayından daha yoğun  geçiyor. Bunun nedeni Ağustos ayının 10 gün geriden gelmesi. (15 Eylül gelişler planlanan şekilde alınmıştır, gerçekleşen gelişler değildir:)

Buna göre Antalya Havalimanına; Ağustos'un ilk 15 gününde 321.106 turist gelirken, Eylül ayının ilk 15 gününde 447.422 turist geldi.  Bu sayı  aynı dönemde %38 oranında bir artış demektir. 

Bu dönemde Eylülde gelen Rus turist, Ağustos ayına göre %108 oranında arttı. (Ağustos'un 10 gün geç başlamasından dolayı)

Almanya'dan gelen uçak sayısı Eylül ayında Ağustosa göre artmasına rağmen, gelen turist sayısı düştü.. Eylül ayındaki uçak dolulukları %60 larda seyretti.

4 Ağustos itibarı ile Antalya'ya seyahat uyarısının kaldırılmasına rağmen Alman turistte önemli bir artış meydana gelmedi. Ağustos ve Eylül 1-15 döneminde ilk 5 Ülke sıralaması değişmedi. Sıralama yine  Rusya, Ukrayna, Almanya, İngiltere ve Polony şeklinde oldu.'' (Turizm Days)

Bu haber 599 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ağaoğlu otellerine ''Güvenli Turizm Sertifikası''
Ağaoğlu otellerine ''Güvenli Turizm Sertifikası''
Seyahat acentelerinin en az 15 milyon dolar alacağı bulunuyor
Seyahat acentelerinin en az 15 milyon dolar alacağı bulunuyor