Antalya’nın fuar gelir kaybı 100 milyon lira

Antalya'nın fuar gelir kaybı 100 milyon lira

Pandemi sürecinde ulusal ve uluslararası fuarların yapılamaması nedeniyle şehirlerde ticaretin bittiği, Antalya’nın ise fuarlardan dolayı en az 100 milyon lira gelir kaybı olduğu belirtildi.

25 Aralık 2020 - 11:15 - Güncelleme: 26 Aralık 2020 - 10:59

Fikri Cinokur - Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş’ın  (ANFAŞ) Ironman lakaplı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, pandemi sürecinin başladığı Mart ayından itibaren Antalya Expo Fuar Merkezi’nde bir etkinlik yapılamadığını belirtti.

Pandemiyle birlikte fuarların şehirlerde de ticaretin bittiğini ifade eden Bıdı, bu süreçte kısa çalışma ödeneği dışında sektör olarak hiçbir destek alamadıklarını kaydetti.

-Antalya’nın fuar gelir kaybı 100 milyon lira

ANFAŞ Antalya Expo Center’de 2021 yılı Fuar takvimi bulunduğunu anlatan Bıdı, pandemi süreci nedeniyle Mart ayında başlayacak olan fuarlara firmaların isteksiz davrandığını söyledi. Fuarların yapılamaması nedeniyle sadece ANFAŞ’ın 15 milyon lira gelir kaybı olduğunu anlatan Bıdı, şöyle konuştu.

‘’Antalya’nın ise fuarlardan dolayı en az 100 milyon lira kaybı var. Esnaf pandemi öncesi fuarları önemsemezdi, şimdi fuarların ne zaman başlayacağını soruyor. Fuarlar bitti, ticaret bitti. 2020’de esnaf ve iş dünyası ANFAŞ’ı ve fuarcılığı fark etti. ANFAŞ olarak geçen yıl yatırım için 6 milyon Euro kredi çekmiştik.  5 milyon Euro borcumuz var. Geçen ay sermayeyi 2 katına çıkardık. Şirket sermayemiz 55 milyon Lira. Fuarcılığa, iş dünyası ve kamu destek vermeli. Almanya’da oteller bile fuar için gelen misafirlerine indirimler yaparak destek veriyor.’’

Pandemi nedeniyle 2021 yılında da fuarların açılamaması durumunda sektörde çok ciddi sorunların yaşanabileceğini vurgulayan Ali Bıdı,.‘’Fuarlar ülke tanıtımlarının yapıldığı yerlerdir. Üretici müşteri buluşuyor.  Fuarlar ticaretin buluşma merkezidir. Sanal fuarlar başarılı olamaz. Çünkü her şirketin internet sayfası var. Müşteri buraları inceleyebilir. Ama fuar merkezlerinde müşteri ve üretici birbiriyle göz göze gelecek, temas edecek, yenilikleri görecek, tanıyacak’’ dedi.

Fuarların ihracata ön ayak olduğuna dikkat çeken Bıdı, şunları kaydetti.

‘’Otellere turist getiriyorlar diye ihracat desteği veriliyor. Fuarlara da ihracat desteği verilmeli. Çünkü fuarlarımız uluslararası yapılıyor. Bizde turist getirmiş oluyoruz. Fuarlara da iş insanı, paralı insan geliyor. İki üç gün fuarı geziyorsa 4-5 gün de şehri geziyor, alışveriş yapıyor, yiyor, içiyor.’’

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, pandemi sürecinde de çeşitli isimler altında fuarlar yapıldığını ifade ederek, fuarcılığın da anayasası olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu haber 854 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi