Reklam
  • Reklam
Antalya renovasyon kredisi istiyor

Antalya renovasyon kredisi istiyor

Pandemi sonrası ekonomi ve turizmde yeni yol haritasını belirlemeye çalışan Antalya, uzun vadeli finansman kaynağı ve otellerin renovasyonu için de cazip kredi istiyor.

20 Haziran 2020 - 10:09 - Güncelleme: 22 Haziran 2020 - 07:48

Fikri Cinokur - TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya'nın koronavirüs salgınında ekonomik olarak en fazla olumsuz etkilenen illerin başında geldiğini söyledi. Çetin, ''Şu ana kadar kredi destekleri ve sosyal yardımlarla bir miktar yaralar sarıldı. Temennimiz ve talebimiz desteklerin devam etmesidir'' dedi.

Antalya ekonomisine ve turizm sektörüne uzun vadeli finansman kaynağı talep ettiklerini belirten Çetin, şunları kaydetti.

''2015 yılında Antalya turizminin kredi yükü 12 milyar lira, şimdi 40 milyar lira civarına çıkmıştır. Bu koşullarda kredi yapılandırması veya ertelemesi artık çözüm değildir. Uzun vadeli tahvil, gelir ortaklığı senetleri gibi araçlar devreye alınmalıdır.''

Renovasyon kredileri cazipleştirilmeli

Pandemi sonrası 'Yeni Olağan' duruma hazırlanan Antalya'da otellerin bir bölümünün eskidiğini ifade eden Davut Çetin, bu işletmelerin de yenilenmesi gerektiğini söyledi. Renovasyon kredilerinin cazipleştirilmesi gerektiğini anlatan Çetin, şöyle konuştu.

''Otel renovasyon kredileri cazip koşullarda olmalı.Otel renovasyonları  Antalya inşaat ve sanayi sektörüne de destek olacak şekilde kullanılmalıdır. Antalya’nın gelir ve istihdam kayıplarını azaltmak için  kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin alt ve üstyapı projeleri hızlandırılmalıdır. Turizmde Tanıtım Fonu’ndan pay istemiştik. Dünya çapındaki turizm portallarında Antalya hakkında 7/24 bilgi akışı sağlanmalı. Her il, her ilçe birçok dilde içerik üretip yayınlayabilmelidir.''

Koronavirüs salgını sürecinde e-ticaretin patlama yaptığına dikkat çeken Davut Çetin, ''Her geçen gün Antalya 4.0, dijitalleşme ve e-ticaret çalışmalarımızın ne kadar isabetli olduğunu görüyoruz. Antalya 4.0 kapsamında veri üretmenin, veri analizinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Antalya veri merkezi bir an önce  kurulmalı'' dedi.

Sağlık turizminin çok  önem kazandığını ifade eden ATSO Başkanı Çetin şöyle devam etti.

''Sağlık turizmi çalışmalarını da hızlandırmalıyız. Hizmet ihracatına ilave destekler sağlanmıştır. E-ticarete yeni destekleri gelmiştir. Pandeminin uluslararası etkisi bir süre daha devam edecektir. Yurtdışı alım heyetleri ve fuar çalışmalarını elektronik ortama kaydırmalıyız. Sanal fuarlar, online heyet görüşmeleri yapmalı, ihracata daha fazla yüklenmeliyiz. ''

Bu haber 1096 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yapımı devam eden 5 yıldızlı otel kiraya verilecek
Yapımı devam eden 5 yıldızlı otel kiraya verilecek
TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına destek paketi
TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına destek paketi