Reklam
  • Reklam
Antalya turizmi eksi 90’larda

Antalya turizmi eksi 90'larda

ATSO Başkanı Davut Çetin, ''Turizmde 6 aylık dönemdeki kaybımız %92’dir. Son günlerde bir miktar artış olmuştur, ancak halen eksi 90’lardayız'' dedi.

30 Temmuz 2020 - 00:00 - Güncelleme: 01 Ağustos 2020 - 10:55

ATSO Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Süleyman Özer’in başkanlığında elektronik ortamda gerçekleşti. ATSO Başkanı Davut Çetin, Oda faaliyetlerinin yanı sıra, kent ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Antalya’nın pandemiden en fazla etkilenen il olduğunu söyleyen Başkan Çetin, bundan sonraki süreçte desteklerin il ve sektör bazında verilmesi gerektiğini kaydetti.

NİSAN AYINDA ANTALYA’DA ÇALIŞAN SGK’LI 5 KİŞİDEN 1’İ İŞSİZ KALDI

Hükümetin istihdam desteklerine rağmen Türkiye genelinde Nisan ayında 378 bin SGK’lı çalışanın işini kaybettiğini belirten Çetin, şunları kaydetti:

''Antalya’da istihdam 113 bin kişi azalmıştır. İstanbul’da bile istihdam kaybı 51 bin düzeyindedir. Yani Antalya’da çalışan SGK’lı 5 kişiden 1’i işsiz kalmıştır. Antalya, çalışan sayısının en fazla azaldığı il olmuştur. İstihdam kaybı özellikle konaklama, yiyecek-içecek hizmetleri sektörü kaynaklıdır. Konaklama sektörü istihdamı Nisan ayı itibariyle bir önceki yıla göre %33 oranında azalmıştır.

Karşılıksız çek oranımız henüz %2,5 düzeyindedir, çok yüksek bir oran değildir. Fakat karşılıksız çek sayısında ve tutarında Haziran ayında Bursa ve İzmir’i geçtik, Ankara’ya yaklaştık. Buna benzer bir durumu 2016 turizm krizinde yaşamıştık, inşallah bu yıl Ankara’yı geçmeyiz.

TURİZM HALEN EKSİ 90'LARDA

Turizmde 6 aylık dönemdeki kaybımız %92’dir. Son günlerde bir miktar artış olmuştur, ancak halen eksi 90’lardayız. Önümüzdeki günlerde Rusya ve Almanya uçuşları artacaktır. Turist sayısı da artacaktır, ama yine de durumu değiştirecek kadar bir turist girişi bekleyemeyiz. Çünkü mesele sadece Almanya’nın kapı açması, karantina uygulamaları değildir. Almanya’nın iç turizminde bile %40-50 oranında düşüş görülmektedir. İspanya, Yunanistan, İtalya’da da turizm canlanamamıştır. Avrupa turizmi bu yılı pas geçip 2021, 2022 için çalışmaya başlamıştır.

Elbette bizim için önemli olan gerek iç gerekse dış turizmde mümkün olan en iyisini yapmaktır. Biz ülke olarak dünyaya doğru mesaj vermeye gayret etmeliyiz. Şu son dönemde dünyada Türkiye’nin konuşulduğu konular turizme fayda sağlayacak konular olmamıştır. Turizmde bunları da hesaba katmak gerekir. İnşallah Ağustos, Eylül, Ekim daha iyi olur.”

Bu haber 827 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emirates, uçuş ekipleri için aşılama çalışması başlattı
Emirates, uçuş ekipleri için aşılama çalışması başlattı
Türkiye'ye uçuşlarını askıya alıyorlar
Türkiye'ye uçuşlarını askıya alıyorlar