Antalya’ya 90 bine yakın Finli turist geldi

Antalya'ya 90 bine yakın Finli turist geldi

Antalya’ya Finlandiya’dan 2019 yılında 90 bine yakın turist geldiğini de belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Finli vatandaşların da Antalya’yı tatil alternatiflerinde ön sıralara koyması için ortak çalışmalar yürütebiliriz

25 Eylül 2020 - 09:19 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 - 11:09

Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmede Antalya ve Finlandiya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

ATSO’nun Türkiye’nin turizm ve tarım merkezi olduğunu dile getiren Başkan Davut Çetin, “Geçtiğimiz yıl Antalya olarak 16 milyona yakın turiste ev sahipliği yaptık. Bugün tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı turizmde büyük bir düşüş yaşamaktayız. Bugün geçtiğimiz yılın aynı döneminden 10 milyon daha az turisti ağırladık. Ülkemizde COVID 19 pandemisinden en çok etkilenen kent durumundayız” şeklinde konuştu.

90 bin turist geldi

Antalya’ya Finlandiya’dan 2019 yılında 90 bine yakın turist geldiğini de belirten Davut Çetin, “Finli vatandaşların da Antalya’yı tatil alternatiflerinde ön sıralara koyması için ortak çalışmalar yürütebiliriz. Antalya, deniz, kum ve güneşin yanı sıra doğası, tarihi, spor, sağlık ve kongre turizmleriyle de sektörün pek çok alanında öne çıkan bir şehir. Umuyorum önümüzdeki yıllarda Finlandiya’dan da aldığımız turist sayısı daha da üst seviyelere çıkacaktır” şeklinde konuştu.

Finlandiya’nın yenilenebilir enerji, akıllı şehirler ve teknoloji konusunda büyük yatırımları olduğunu da belirten Büyükelçi Mäki, “Antalya Türkiye’nin en büyük turizm destinasyonu. Burada doğayı ve çevreyi koruyacak projeler yapabiliriz. Bizim ülke olarak en çok önem verdiğimiz konulardan biri olan atık yönetimini kentinizde de uygulayabiliriz. Günlük atıklarınızı enerjiye dönüştürerek daha yeşil ve çevreci bir turizm destinasyonuna sahip olabilirsiniz. Bu dönüşüm ile bu konuda öncü olabilirsiniz. Bizler de ülke olarak bu konudaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyarız” şeklinde konuştu.

Bu haber 769 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Avrupa’nın En Yeni 25 Oteli” arasında gösterildi
“Avrupa’nın En Yeni 25 Oteli” arasında gösterildi
GulfAir Bahreyn-İstanbul uçuşlarına başladı
GulfAir Bahreyn-İstanbul uçuşlarına başladı