ATO heyetinden, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a ziyaret

ATO heyetinden, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'a ziyaret

Bakan Ersoy’a “1921-Ya istiklal ya ölüm” projesi hakkında bir sunum yapıldı.

18 Mart 2021 - 14:54 - Güncelleme: 19 Mart 2021 - 23:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran Başkanlığındaki ATO Heyeti, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret ederek, Polatlı İlçesi sınırlarında gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılı kapsamında ve başkentin etkinlik ekonomisini canlandırmaya yönelik hazırladıkları ‘’1921- Ya istiklal ya ölüm’’ projesinin sunumunu yaptı.

ATO’dan yapılan yazılı açıklamada,  ziyarette, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran’ın Kurtuluş Savaşı’nın öneminin kavranması ve Milli Mücadele ruhunun yeni nesillere aktarılması amacıyla salgın öncesinde Çanakkale ve Polatlı-Duatepe’ye öğrenci gönderdiklerini belirterek , Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılı için de proje hazırlığı içinde olduklarını söylediği kaydedildi. Baran ziyarette,  “1921-Ya İstiklal Ya Ölüm” adını taşıyan projeyle, salgın döneminin yavaşlattığı Ankara ekonomisine kültür ve sanat ekonomisi ile katkı sağlamayı ve turizmi canlandırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Özellikle hizmet sektöründe yer alan ATO üyelerinin pandemi kısıtlamaları nedeniyle zor günler geçirdiğini belirten Baran, yeni normalleşme sürecinin işletmelerin ekonomik devamlılığı açısından önemli olduğunu kaydetti.

Ankara ekonomisini kongre, fuar ve sağlık turizmi ile geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Baran, 2020 yılında Türkiye’ye 1,3 milyon sağlık amaçlı turist geldiğini ve Ankara’nın en çok turist ağırlayan ilk beş il arasında yer aldığını söyledi. Başkent’in sağlık turizmi potansiyelini harekete geçirecek çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Baran, bu kapsamda Ankara’dan yurtdışına direkt uçuş konusunun da gündemlerinde olduğu söyledi.

 ATO, Çanakkale’ye 35 bin, Duatepe 3 bin öğrenci gönderdi

2021 yılının Kurtuluş Savaşı’nın gidişatını değiştiren, Türk ordusunun gerilemesinin durduğu Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılı olduğunu anımsatan Baran, “Kurtuluş Savaşı’nın öneminin kavranması ve Milli Mücadele ruhunun yeni nesillere aktarılması için Milli Eğitim Bakanlığımız ile yaptığımız çalışmalarla 2005 yılından bu yana Çanakkale’yi 35 bin, Polatlı-Duatepe’yi ise 3 bin öğrencimizin ziyaret etmesini sağladık. Atalarımızın cephelerde verdiği kahramanca mücadeleyi anlattığımız öğrencilerimizi bu ziyaretin ardından Organize Sanayi Bölgesi içindeki fabrikalara götürerek burada da ekonomik alanda gelişim savaşının nasıl olduğunu göstermeye çalıştık” dedi.

Baran, ATO’nun 59 No’lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Turan Öztürk tarafından Sakarya Meydan Muharebesi’nin yıl dönümüne özel olarak hazırlanan ve Başkent’in kültür ve sanat ekonomisini canlandıracak ve turizmini geliştirecek “1921-Ya İstiklal Ya Ölüm” isimli proje hakkında da bilgi verdi.  Baran’ın konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a bir sunum ile projenin tanıtımı yapıldı. 

Projenin sürdürülebilirliği konusunda sorularla detaylı bilgi alan Bakan Ersoy da Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak projeyi destekleyebileceklerini söyledi.

 ATO Heyeti’nin Bakan Ersoy’u ziyaretine ATO Başkanı Gürsel Baran’a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz,  Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar ile 59 No’lu Kültür ve Sanat Etkinlikleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Turan Öztürk eşlik etti.

Bu haber 579 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi