Reklam
  • Reklam
Bağlıkaya’dan "devlet güvenceli tatil kuponu" önerisi

Bağlıkaya'dan "devlet güvenceli tatil kuponu" önerisi

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, tatil satın alanların, ödedikleri parayı geriye almak istediklerinde koronavirüs nedeniyle zarar etme aşamasında olan seyahat acentalarının bunu ödeyemeyeceğini, devlet güvencesiyle tüketicinin alacaklarının ileriye dönük seyahat kuponları haline getirilebileceğini söyledi.

03 Nisan 2020 - 09:36 - Güncelleme: 04 Nisan 2020 - 12:20

Bağlıkaya, Show Haber'deki konuşmasında, turizm sektörünün bugüne kadar görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yaşanan bu süreçte en büyük zararı eyahat acentalarının gördüğünü belirten Bağlıkaya, “Siz oteli bir şekilde teminat altına aldığınızda, havayolunun teminatını garanti altına alıp, onların ödemelerini öteleyip de seyahat acentasına ‘sen aldığının tamamını yolcuya öde’ derseniz, bu sürdürülemez'' dedi.

Konuşmasında acentaların üzerindeki mali yükün büyüklüğüne dikkat çeken Firuz Bağlıkaya, tüketiciden gelecek yoğun bir iade talebinin karşılanamayacağını bildirdi.

Tatil satın almış bütün insanların, seyahat acentalarından ödedikleri parayı geriye almak istediğinde, 25-30 milyar TL’nin üzerinde bir paranın seyahat acentalarından çıkması gerektiğini anlatan Bağlıkaya,  ''Nereden verecek bu parayı seyahat acentaları” diye sordu. 

Ulaştırma Bakanlığı’nın kendisine bağlı havayolu şirketlerini çıkarılan genelge ile koruma altına aldığına dikkat çeken Firuz Bağlıkaya şöyle devam etti:

“Ulaştırma Bakanlığı havayolu şirketlerini bir anlamda koruma altına aldı. Bu salgın bittikten sonra bilet ücretlerini geriye alabilirsiniz dedi. Seyahat acentalarının tedarikçilerinden bir de havayolu. Havayolundan ve otelciden parasını alamayan seyahat acentası tüketiciye nasıl ödeyecek parayı?''

Bağlıkaya, seyahat acentalarının içine düştüğü dar boğazı ödemeleri öteleyerek veya başka imkanları seferber ederek çözmeye çalıştığını, ancak bu durumun sürdürülebilir olmadığını altını çizdi.

 “Devlet güvenceli tatil kuponu” önerisi

Çözüm önerisinde de bulunan Firuz Bağlıkaya, “Devlet güvencesiyle tüketicinin alacakları ileriye dönük seyahat kuponları haline getirilebilir. Bunlar parayla ilgili olmayan tedbirler. Devletimize de herhangi bir maliyeti yok. Çok basit olarak alınabilir” dedi.

Bağlıkaya, seyahat acentaları için acil eylem planı hazırlanmasını da istedi.  

 

 

 

Bu haber 3182 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Haydar Dursun
    4 ay önce
    Firuz bey Hanutçular kralı Para dedimi Alacağı yeride kisiyide en iyi bilenlerden. ülke batsa bunlar ondan bile nema***ır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Turizm sektörü olarak bu yıl amacımız ayakta kalabilmek
Turizm sektörü olarak bu yıl amacımız ayakta kalabilmek
TÜRSAB'tan Ticaret Bakanlığı'na ziyaret
TÜRSAB'tan Ticaret Bakanlığı'na ziyaret