Reklam
  • Reklam
Bağlıkaya’dan genç turizmcilere, sektör sizlerin omuzlarında...

Bağlıkaya'dan genç turizmcilere, sektör sizlerin omuzlarında yükselecek

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, genç turizmcilere seslenerek, ''Size güvenimiz tam. Eminim ki, Türk turizm sektörü de sizlerin omuzlarında yükselecek ve dünyada hak ettiği liderliğe kavuşacaktır'' dedi.

23 Mayıs 2020 - 13:46 - Güncelleme: 25 Mayıs 2020 - 10:01

Bağlıkaya, genç turizmcilere yönelik mesajında, ülkemizin yaş ortalaması ile Avrupa’nın en genç ülkesi olduğunu belirtti. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sını gençlerin oluşturduğunu belirten Bağlıkaya, şunları kaydetti:

''Turizm sektörü ise dünyada ve ülkemizde genç nüfusa en çok iş alanı sağlayan meslek grupları arasında başı çekiyor. Çok dinamik bir sektörde emeğinizle alın terinizle insanların hayatına güzellikler katıyorsunuz.

Dünyayı emanet edeceğimiz nesil gençler artık. Geleceğe yürümemizi sağlayacak genç neslin hayatında teknolojideki gelişmeler önemli yer tutuyor. Ülkemizde gençlerin interneti kullanma oranı yüzde 93 düzeyinde bulunuyor.

Trendler hızla değişiyor

Son pandemi sürecinde de görüldü ki artık dünyada dijitalleşmenin hızı artacak, dönüşüm hızlanacak. Trendler hızla değişiyor. Bilgi paylaşımı, yeni tüketiciyi anlamak, onunla birebir iletişim kurmak önem kazanacak.

İşte bu noktada gençlere büyük görev düşüyor. Teknolojinin yapıcı gücünü kullanarak değişime ayak uyduran, araştıran, sorgulayan, dünyada yaşanan küresel sorunlara çözüm önerileri üreten, katma değeri yüksek mal ve hizmet sunan toplumlar daha önde olacak.

Bildiğiniz gibi, dünyada her yıl 1,5 milyara yakın insan seyahat ediyor ve 1,5 trilyon dolarlık dünya ekonomisine katkı sağlanıyor. Dünya istihdamının yüzde 10’u gibi büyük bir rakamı turizm sektörü oluşturuyor. Turizm sadece ekonomik olarak değil, dünya barışına katkısı, kültürleri buluşturması, ortak anlayış ile farklılarımızdan zenginlikler yaratmasıyla da insanı besliyor, geliştiriyor ve sürdürülebilir bir yaşam döngüsü kılıyor.    

Seyahat sektörü yeniden şekilleniyor  

Seyahat sektörü de bu süreçte yeniden şekilleniyor. Artık kişiselleştirilmiş tatiller, dijitalleşme ile müşteriye daha fazla bilgi veren, seçenek sunan VR teknolojileri, chatbot  sistemleri ve yapay zeka ile fark yaratanlar yeni dünyamızı oluşturuyor.

Zaman eskisine göre daha hızlı ilerliyor. Siz gençlerin dinamizmi, hızı, olaylara bakış açısı, dünyanın her köşesindeki gelişmeleri takip ederek yorumlamanız bizler için büyük bir hazine. Bu hazineyi parlatacak çalışmalardan geri durmayın.

Okuyun, araştırın, sorgulayın, eleştirin, paylaşın, ortak aklın önemine inanın. Hiçbir zaman vazgeçmeyin, hayallerinizin peşinden koşun ve asla umutsuzluğa kapılmayın. Kendinizle barışık olun kendinize güvenin.

Sektör sizlerin omuzlarında yükselecek

İklim değişikliği, açlık, susuzluk gibi ortak gezegenimiz dünyanın sorunlarına uzak kalmayın. Dünya vatandaşı olmanın bireysel sorumluluğunu sizden sonra gelecek nesillere gururla taşıyın. En az bir yabancı dil öğrenin, sosyal sorumluluk projelerine katılın. Yeni fikirlere, farklı düşüncelere her zaman açık olun, empati kurun. Sizden sonra gelecek nesillere örnek olun, yol gösterin.

Size güvenimiz tam. Eminim ki, Türk turizm sektörü de sizlerin omuzlarında yükselecek ve dünyada hak ettiği liderliğe kavuşacaktır.           

Yolunuz her daim açık ve aydınlık olsun.
 

Bu haber 1052 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otel ve pansiyonlar dezenfekte edildi
Otel ve pansiyonlar dezenfekte edildi
Pegasus'ta Avusturya yolcularını uyardı
Pegasus'ta Avusturya yolcularını uyardı