Bağlıkaya, ’’Tur operatörlerine destek verilmeli’’

Bağlıkaya, ''Tur operatörlerine destek verilmeli''

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ile Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Bilir ve M. Nezih Hacıalioğlu Fethiye’de faaliyet gösteren seyahat acentası yetkilileriyle bir araya geldi.

12 Ekim 2019 - 09:08 - Güncelleme: 13 Ekim 2019 - 10:34

TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Başkanı Özgen Uysal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya AK Parti Eski Milletvekili Hasan Özer, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı ve Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke de katıldı. Geniş katılımın yaşandığı bilgilendirme toplantısının gündeminde sektörde yaşanan gelişmeler vardı.

TUR OPERATÖRLERİNE DESTEK VERİLMELİ

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, yabancı turistin Türkiye’de en çok  tercih ettiği yerlerden biri olan Fethiye’de gerçekleşen toplantıda, Thomas Cook’un iflası neticesinde acentaların yaşadığı sıkıntılara da değindi.

Bölge turizminin gelişimi açısından tur operatörlerinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Bağlıkaya; “Şu anda Türkiye’ye 1 milyon, 1,5 milyon turist getiren tur operatörleri var. Thomas Cook’un piyasadan çekiliyor olması tüm tatil destinasyonlarını etkileyeceği gibi Türkiye’yi de etkileyecek. Türkiye’de Bakanlık, kamu ve özel sektör bu krizi atlatmak için mümkün olduğunca tedbir aldı. Unutulmamalıdır ki yalnız başına uçak koltuğu hiçbir zaman bir şey ifade etmiyor. Uygun paket yapabilecek bir tur operatörü desteği de şart. Türk tur operatörleri daha aktif çalışarak bu açığı kapatacaktır” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GASTRONOMİ HARİTASINI HAZIRLIYORUZ”

TÜRSAB Başkanı, ‘Türkiye’nin hangi ilinde ne yenir, nerelere gidilir’ sorularının cevap bulacağı uluslararası düzeyde bir gastronomi haritası üzerinde çalıştıklarını söyledi. Projeyle ilgili bilgiler veren Bağlıkaya, "Türkiye'nin Gastronomi Haritasını çıkarıyoruz ve yolunu çiziyoruz. Gastronomi turizminden bahsediyoruz ama 'nerede ne yenir, kim yapar bunu, hangi lezzetler nerede' olduğuyla ilgili hiç doküman yok. Şu an yaklaşık 50 ilin gastronomi haritası çıkarıldı ve yakında tüm iller tamamlanacak" dedi. Ayrıca bunlarla ilgili turlar hazırlandığını, bu haritayla birlikte bu turlara yoğun ilgi beklediklerini söyledi.

 “HAC ve UMRE TURİZMİNDE HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNE GEÇTİK”

Hac ve umre acentalarının sorunlarını tespit ettiklerini ve acentaları yüklerinden kurtarmak için adımlar attıklarını anlatanTÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya; “ Hac ve umre acentalarından hiçbir tahsilat yapmadan hizmet verdik. Bu önemli bir konu. Çünkü haksız ve hukuksuz bir kazanç vardı. Bunun önünü kesmek TÜRSAB için çok önemliydi. Bunu başardık, Hac ve umre acentalarının cebinden elimizi çektik. Yönetimde olduğumuz sürece haksız kazanca izin vermeyeceğiz” dedi.

Bağlıkaya, yeni yasa tasarısıyla ilgili tüm süreci Fethiyeli meslektaşlarıyla paylaştı.  Ayrıca TÜRSAB’ın turizm sektöründe lokomotif bir kimliğe kavuşabilmesi için yaptıkları çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. 

Bu haber 1485 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danimarka’dan Kovid-19 pasaportu
Danimarka’dan Kovid-19 pasaportu
Huzurlu tatilin adresi ''Samsun karavan Parkı''
Huzurlu tatilin adresi ''Samsun karavan Parkı''