Bakan Ersoy’dan Rusya açıklaması

Bakan Ersoy'dan Rusya açıklaması

Rusya'da görüşmeler yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Kültür ve Turizm Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'ye döndü.

18 Mayıs 2021 - 09:05 - Güncelleme: 19 Mayıs 2021 - 10:51

Rusya'nın  Türkiye'ye yönelik uçuşları 1 Haziran'a kadar kısıtlama kararı ve bundan sonrasına ilişkin temaslar sürüyor.  

Rusya'da görüşmeler yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Kültür ve Turizm Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'ye döndü. 

Ersoy, Rusya'dan bir heyetin "yerinde incelemelerde bulunmak üzere" en yakın zamanda Türkiye'ye geleceğini açıkladı. Türkiye'de tam kapanma süreci sonrasındaki vaka sayılarında yaşanan düşüş ve gelinen aşama hakkında muhataplarına bilgi aktardığını belirten Ersoy,  "Rus tarafı nihai karar için, verilen raporları değerlendirdikten sonra yerinde inceleme yapmak istediğini'' söyledi. Bakan Ersoy, bu amaçla bir heyetin en kısa zamanda Türkiye'ye gideceğini dile getirdi.

İbrahim Kalın da havaalanında yaptığı açıklamada, iki ülke arasında çok kapsamlı bir ilişkiler ağı bulunduğunu söyledi. Kalın, ''İkili ilişkilerin seviyesine yakışır bir şekilde, özellikle bugün aşı ve turizm ile ilgili konularda, Sayın Bakanımız çok doyurucu ve kapsamlı bir sunum yaptı. Rus mevkidaşları da bunun notunu aldı" diye konuştu. 

Rus yetkililerin de Türkiye'deki durumu yakından izlediğini belirten Kalın, ''En yakın sürede hem Rus aşısının Türkiye'ye gelmesiyle ilgili hem de turizm sezonunun, uçuşların başlaması ile ilgili atılacak adımlar ve sürecin hızlandırılması konularında mutabakat sağladık'' diye konuştu. 

Görüşmeler Rus medyasında

Görüşmelerin perde arkasına ilişkin ilk haberler de Rusya medyasına yansımaya başladı. 

Rusya Tur Operatörleri Birliğinin (ATOR) yayın organı "Vestnik ATOR"da yer alan haberde, bir Rus yetkiliye dayanılarak, 17 Mayıs görüşmelerinin Türkiye'ye hava ulaşımının tekrar başlatılması yolunda atılan ilk adım olduğu belirtildi Habere göre, Türk heyetinin ziyaretinin ardından Rus heyetinin "cevabi ziyaretinin" gerçekleşmesi bekleniyor. Bu heyette Sağlık Bakanlığı, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu ile diğer ilgili kurumlardan temsil bulunması güçlü bir olasılık. 

Haberlerde,  Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'nın, Türkiye'ye gidecek heyete başkanlık edeceği de belirtiliyor. (ajansbizim)

Bu haber 489 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi