Bakan Ersoy’dan turizm sektörüne destek istediler

Bakan Ersoy'dan turizm sektörüne destek istediler

Muğla Odaları ve Borsa Başkanları, Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı ve TOBB Başkanı’yla görüşerek turizm sektörünün ayakta kalabilmesi için bazı konularda destek istedi.

07 Nisan 2021 - 11:01 - Güncelleme: 08 Nisan 2021 - 10:12

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Yönetim Kurulu Başkanı S. Mutlu Ayhan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Muğla Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Öztürk yaklaşan turizm sezonu öncesi bir dizi ziyaret gerçekleştirmek üzere Ankara'ya gitti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ile görüşen Muğla heyeti üye sorunlarını Ankara'ya taşıyarak çözüm önerilerini sundular.

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN TURİZM SEKTÖRÜNE DESTEK İSTENDİ

Muğla heyeti ilk olarak TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nu makamında ziyaret etti. MTO Başkanı S. Mutlu Ayhan, “Muğla gibi önemli bir turizm bölgesi olarak değerli Oda ve Borsa Başkanlarımızla birlikte, sezon öncesinde Birlik Başkanımız ile istişarede bulunarak alınması gereken önlemleri görüştük” diyerek şunları kaydetti: “Uzun süredir kapalı olan yeme-içme ve eğlence sektörü başta olmak üzere tüm turizm sektörünün yaşadığı sorunları TOBB Başkanımıza aktardık. Ayrıca yaklaşan turizm sezonu öncesinde de bu sektörde yer alan çalışanların aşılanmalarının hızlandırılması için kendisinden destek istedik. Buna ek olarak turizm ana sektörü ile birlikte bölge ekonomisinin pandemiden kaynaklı kayıplarını da paylaşarak, üyelerimizin ihtiyacı olan devlet destekleri ve banka faiz oranlarının düşürülmesi yönünde çalışma yapılmasını talep ettik. Sayın TOBB Başkanımıza misafirperverliği ve aktardığımız konulara karşı ilgili yaklaşımı için çok teşekkür ederiz.”

 

TURİZM BAKANI’NA EĞLENCE SEKTÖRÜNÜN DURUMU ANLATILDI

Heyet,  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti. Yiyecek-içecek sektöründe aşı önceliği için bakanlık belgesi şartının kaldırılması, turizm sektöründe kısa çalışma ödeneğinin, konaklama ve yeme-içme sektörlerinde KDV indirimi ile kira stopaj indiriminin sene sonuna kadar uzatılmasını talep etti.

MTO Başkanı Ayhan, hala kapalı durumda olan eğlence sektörüne işaret ederek bu sektörde çalışan üyelerin çok zor durumda olduklarını hatırlattı. Bu konuda Bakan Ersoy'dan yardım talep eden MTO Başkanı, “Bir yıldan uzun bir süredir kapalı olan eğlence sektörü çalışanlarımızın artık dayanacak gücü kalmamıştır. Öyle ki ailelerine bakamayacak duruma gelen bu sektörden binlerce kişi kazanç sağlamaktadır. Sayın yetkililerden gerekli pandemi önlemleri çerçevesinde, bir an önce eğlence sektörünün hizmet vermesi için gerekli izinlerin verilmesini arz etmekteyiz” şeklinde konuştu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı’nın da hazır bulunduğu toplantıda Başkan Ayhan, Amos Antik Kenti Düzenli Kazı Çalışması, Phoenix Antik Kenti Yüzey Araştırması ve Nimara Mağarası’nın koruma altına alınması ile Dünya Ralli Şampiyonası’nın önümüzdeki sezon tekrar Marmaris’te düzenlenmesi konusunda Sayın Bakan’dan destek istedi.

Bu haber 780 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara otelleri Pandemi sınavını başarıyla atlattı
Ankara otelleri Pandemi sınavını başarıyla atlattı
Yöneticisini görmek için otelinde konaklamaya geliyorlar
Yöneticisini görmek için otelinde konaklamaya geliyorlar