Bakan Ersoy, ’’Türkiye’nin daha kat etmesi gereken yol...

Bakan Ersoy, ''Türkiye'nin daha kat etmesi gereken yol var''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ''Türk mutfağından ve gastronomiden bir gelir elde etmek istiyorsanız bunun dört bacağı var. Bu dördünü bir araya getirdiğiniz zaman gastronomiyi bir ekonomiye çevirebiliyorsunuz, bir gelir elde ediyorsunuz. Bu bağlamda Türkiye'nin daha kat etmesi gereken yol var'' dedi.

09 Şubat 2020 - 11:25 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 16:18

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Hatay'da  bir dizi ziyaretlerde bulundu. Ersoy, Kurşunlu Han’ın bulunduğu i tarihi Uzun Çarşı’sını gezerek, esnafla sohbet etti Ersoy'a yöresel tatlı künefe ikram edildi.

Ersoy, daha sonra Tıbbi Aromatik Bitkiler Müzesi ile Hatay Arkeoloji Müzesi'ni gezdi. UNESCO'dan tescilli 3 şehrin bulunduğunu belirten Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

"Birincisi Gaziantep, ikincisi Hatay, üçüncüsü de Afyonkarahisar. Hatay'a 'Türk Mutfağı Yılı' çerçevesinde bir ziyaret düzenledik. Buranın tescilli ürünleri var. Hem milletvekillerimiz hem belediye başkanlarımızla buradaki tescilli ürün sayısını nasıl artırabiliriz, buranın mutfağını daha çok nasıl tanıtırız bunlarla ilgili görüşmeler yapıyoruz. Gastronomi ve Türk mutfağı diye bakıldığında sadece lezzetin algılanmaması gerek. Türk mutfağından ve gastronomiden bir gelir elde etmek istiyorsanız bunun dört bacağı var. Önce ürün tedariki, malzeme tedariki, markalaşması ve standardize edilmesi gerekiyor.

Daha sonrasında nitelikli şefler ön plana çıkıyor tabii ki o lezzeti vermek açısından. Sonra bunların sunulacağı mutfaklar ve bununla birlikte de ortamın oluşması gerekiyor. Bu dördünü bir araya getirdiğiniz zaman gastronomiyi bir ekonomiye çevirebiliyorsunuz, bir gelir elde ediyorsunuz. Bu bağlamda Türkiye'nin daha kat etmesi gereken yol var. Türkiye'nin gastronomi geliri, konaklama gelirinin yarısı kadar bunların birebir eşit olması gerek.”

 

Bu haber 442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otel ve 7 dükkanı ihaleyle kiraya verdi
Otel ve 7 dükkanı ihaleyle kiraya verdi
Ünlü otel grubu 2019 yılını rekor sonuçlarla kapattı
Ünlü otel grubu 2019 yılını rekor sonuçlarla kapattı