Bakanlar Manavgat’ta golf tesisi projesini anlattı

Bakanlar Manavgat'ta golf tesisi projesini anlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Kültür Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yat Yapım ve Çekek Yeri projesi kaldırılarak yerine Turizm ve Kültür Bakanlığı'nca 4 ayrı golf sahası yapımı projesine tepki gösteren STK temsilcileriyle görüştü.

06 Temmuz 2020 - 09:47 - Güncelleme: 07 Temmuz 2020 - 10:41

Fikri Cinokur - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Kültür Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya'nın Manavgat ilçesinde Yat Yapım ve Çekek Yeri projesi kaldırılarak yerine Turizm ve Kültür Bakanlığı'nca 4 ayrı golf sahası yapımı projesine tepki gösteren STK temsilcileriyle görüştü.

Manavgat Belediyesi ve Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, Türkiye'nin dünya yat sektöründe Antalya markasının sürekliliğini sağlayacak olan Yat Yapım ve Çekek yeri ile Marina projesi kaldırılarak Ulualan mevkisinde 3'ü otelli olmak üzere 4 ayrı golf tesisi yapılmasına karşı çıkarak ''Ulualan Koruma Platformu'' oluşturmuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy, Manavgat'ın sorunlarını görüşmek için aralarında MATSO Başkanı Ahmet Boztaş ve Manavgat Belediyesi Başkanı Şükrü Sözen ile toplam 37 sivil toplum kuruluş temsilcisinin bulunduğu ''Ulualan'ı Koruma Platformu'' ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu ve Ersoy, toplantı öncesi Belediye Başkanı Şükrü Sözen tarafından çiçeklerle karşılandı. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İYİ Parti'den AKP'ye geçen Antalya Milletvekili Tuba Vural ve bölge milletvekili İbrahim Aydın, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ile bazı sektör temsilcileri de katıldı.

Anadolu Ajansı muhabiri dışında  gazetecilerin alınmadığı toplantıda edinilen bilgiye göre, Belediye Başkanı Şükrü Sözen ile Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy sunum yaptı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yönetimindeki toplantıda Turizm Bakanı Ersoy, bölgede yapılacak golf tesisleri hakkında bilgi verdi. Projesinin hayata geçmesiyle bölgede istihdamın 5 bin ile 10 bin arasında artacağını, buradan elde edilecek gelirle ilçenin arıtma altyapısı ile çeşitli yatırımların yapılacağını belirten Ersoy, Manavgat'ta golf tesisleri projesi ile 12 ay turizmin yapılabileceğini ve otel fiyatlarının yükseleceğini kaydetti.

Turizm Bakanı Ersoy'un Belediye ile Turizm Bakanlığı projesinin benzer olduğunu öne sürmesi üzerine Manavgat Belediye Başkanı Sözen, bunun doğru olmadığını, projeler arasında önemli farklar olduğunu vurguladı.

Toplantı bakanların konuşmalarından  sonra soru-yanıt bölümüne geçildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek de, Manavgat halkının karşı çıktığı Turizm Bakanlığı'nın golf tesisleri projesinden vazgeçmesini ve sorunun Manavgat temsilcileriyle tartışılmasını istedi. Böcek, ''Manavgat turizmle de adını dünyaya duyurmuş güzel ilçelerimizden birisidir. İlçemizin turizmde hak ettiği değeri görmesi şehrimiz için de ülkemiz için de önemlidir. Tüm bu özelliklerini göz önünde bulundurarak Manavgat’ın her türlü sorununa hassasiyetle yaklaşmalı ve gereken önemi vermeliyiz'' dedi.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş'ın da Turizm Bakanlığı'nın golf tesisi projesinin ilçeye hiç bir katkı sağlamayacağını, Yat Yapım Çekek Yeri ve Marina Projesinden de vazgeçmeyeceklerini söylediği öğrenildi.

Yaklaşık 4 saat süren toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ilçe halkının görüşlerini dikkate alacaklarını ancak bu bölgede golf tesislerinin yapılması gerektiğini belirtti.

Toplantıya katılanlar, Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy'un agresif tavır sergilediğini dile getirdiler.

 

 

Bu haber 1085 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi