Bakanlık Türk halkından özür dilemeli

Bakanlık Türk halkından özür dilemeli

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Mehmet Gem, maskeli tanıtım filmi nedeniyle Kültür ve Turizm bakanlığının Türk halkından özür dilemesi gerektiğini söyledi.

17 Mayıs 2021 - 10:51 - Güncelleme: 18 Mayıs 2021 - 11:51

SAYD Genel Sekreteri Gem, yazılı açıklamasında, ''Turizm sektörü olarak insanlarımızın sağlığını ve hayatını her zaman ekonomik kaygılarımızdan önde tuttuk. Pandeminin başladığı tarihten bu yana hem işimizde hem de hayatımızda adeta survivor yaşarken ölümden öte köy yok ve daha kötüsü olmaz derken her zaman daha kötüsü olabileceğini bize kanıtlayan Sayın Kültür ve Turizm Bakanı bizleri şaşırtmaya devam etmiştir'' ifadelerini kullandı. Gem, şunları kaydetti:

''Pandeminin yarattığı yıkımla neredeyse iflasın eşiğine gelen turizm sektörü her ay cirosundan pay ödediği Türkiye Turizm ve Geliştirme Ajansının (TGA) geçtiğimiz gün yayına koyup sonrasında apar topar yayından kaldırdığı tanıtım filmi ile turizm sektörü çalışanlarını aşağılamakla kalmamış, ülkemizi tüm dünyaya rezil etmiştir.

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği olarak, Sayın Bakanın bugüne kadar almış olduğu kararların biz turizmciler adına alınmadığını, isteğimiz, desteğimiz ve onayımızdışında, Türkiye turizmine ne maddi ne de manevi fayda sağlamadığını tam tersine bu çalışmaların ulusal ve uluslararası camiada Türkiye imajına zarar verdiğini, Türk olmayı aşağıladığını, Türkiye’yitanıtmak için kurulmuş olan TGA’ nın bu çalışmalar ile tam zıt bir amaca hizmet etmiş olduğunu üzülerek ve utanarak izledik. 

Anılan, reklam filminde bahsi geçen Türkiye’nin turizmcileri olmadığımızı olmayacağımızı ve bizlerin bu şekildeki bir etkinliğe karşı olduğumuzu, her türlü ekonomik sıkıntı ve ölümleri kabul ettiğimizi ama asla Türklük onuruna dokundurmayacağımızı, her zaman her ortamda bu gibi olaylara karşı duracağımızı, buradan V çıkışını, Türkiye’nin turizm seyahat acentaları her türlü zorluğa, engellenmelere rağmen onurla, haysiyetle ve şerefle başaracaktır. 

Sayın Bakan, göreve başladığı tarihten bu yana turizm sektörüne ve özellikle seyahat acentalarına karşı takındığı tavır ve sektörden geldiği halde sektörle uzlaşmadan uzak ‘her şeyi ben bilirim’ anlayışı, oluşturduğu politikaların son perdesi bu reklam ile ortaya çıkmıştır.

Kendi insanına sömürgeci anlayışı reva gören bir zihniyetle hazırlanmış bu tanıtım filmi ile turizm sektörünü daha fazla yönetemeyeceği anlaşılmaktadır.

Türkiye’nin tanıtımı adı altında yaratılan bu skandaldan sonra biz sektör temsilcileri olarak utandık, siz Türk halkından özür dilemeyi düşünmüyor musunuz? Aradan geçen zamana rağmen yapılan bu vahim hatayı örtbas ederek kendi halkına bir özrü dahi çok görenlerin ne Türk turizmine bir hizmeti olabilir ne de bundan sonra yapacaklarına güven duyulabilir. Hal böyleyken, bu skandala imza atanlardan başta T.C. Kültür ve Turizm Bakanı olmak üzere tüm sorumluları istifaya davet ediyoruz.

Son elli yıldan beri hiçbir devlet desteği almadan, elinde valizlerle ülkeleri dolaşarak kendi öz sermayesiyle turizmi tanıtmaya çalışan sektörünün öncü kuvvetleri olan turizm seyahat acentaları olarak bu süreci bir şekilde atlatacağız ve siz bu ülkeye bu sektöre verdiğiniz zararlarla anılacaksınız.

Sömürgeci zihniyetinizle hakir gördüğünüz Türk insanı,aşılanmadan, aşağılanmadan içine itildiği çukurdan onuruyla çıkacaktır! Türk halkı olarak bugüne kadar yaptık, bundan sonrada yapacağız!''

 

Bu haber 301 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor