Bayındır, "Otelleri Avrupalı turist doldurur"

Bayındır, "Otelleri Avrupalı turist doldurur"

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, düzenlediği basın toplantısında, “2019 yılında Avrupalı müşterinin yavaş yavaş Türkiye’ye dönme çabalarını görüyoruz. Avrupalının yokluğunda Ortadoğulu müşterilerle idare ettik ama otelleri dolduran asıl kitle Avrupalı turisttir” dedi.

28 Şubat 2019 - 15:54 - Güncelleme: 01 Mart 2019 - 16:28

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, TÜROB, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro işbirliği ile bu yıl ikinci kez düzenlenen Sektör Yetenek Avında yemek yarışmasının ödül töreni öncesi düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Turizm sektörünün 2019 yılına büyük umutlarla başlandığını hatırlatan Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, ocak ayı doluluk rakamlarındaki yüzde 3,5’luk düşüşün şaşkınlık yarattığını ifade etti. Ocak ayında dünya rakamlarında da yüzde 0,1 oranında bir düşüş yaşandığını açıklayan Bayındır, “Her şeye rağmen 2019 yılına ilişkin beklentilerimiz yüksek. Fuarlardan oldukça iyi geri dönüşler alıyoruz. En sağlıklı projeksiyonu ITB sonrası yapacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Ocak ayındaki doluluklardaki düşüşe rağmen oda başına gelirlerde artış yaşandığını söyleyen Bayındır, şöyle devam etti: “2019 yılında hem dolulukta hem gelirde yüzde 10-15 arası artış bekliyoruz. Bu da olacak gibi görünüyor. “

“Hala Avrupa’nın en ucuzuyuz”

Turizmde 2018 rakamlarının iyi gelmesiyle 2023 hedeflerinin yenilendiğini hatırlatan Bayındır, Avrupa’da belirli bir hareketlenme olduğunu fakat Türkiye’nin fiyat bazında hala Avrupa’nın en ucuzu olduğunu söyledi.

Turizmde gelirleri artırmaya odaklanmak gerektiğini söyleyen Bayındır, yatırımların çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi. Yapımına başlanan AKM’nin bu anlamda umut verici bir proje olduğuna değinen Bayındır, “Kültür, insanların para harcaması için önemli bir ürün” dedi.

Şehir otelciliğinde müşterinin dışarıda daha fazla para harcama ihtimali olduğuna değinen Bayındır bu noktada gastronomi alanında yapılacak yatırımların çok önemli olduğunu söyledi.

“Otelleri Avrupalı turist doldurur”

Türkiye’nin önemli kaynak pazarlarına ilişkin öngörülerini ve gelen ilk veriler hakkında bilgi paylaşan Timur Bayındır, “2019 yılında Avrupalı müşterinin yavaş yavaş Türkiye’ye dönme çabalarını görüyoruz. Avrupalının yokluğunda Ortadoğulu müşterilerle idare ettik ama otelleri dolduran asıl kitle Avrupalı turisttir” dedi.

Almanya’da bu yıl 5 milyon rakamlarının geçileceğini tahmin ettiklerini söyleyen Bayındır, fakat son zamanlarda Almanya’dan yolcu getiren iki uçak şirketinin iflasıyla ilgili bazı belirsizliklerin olduğuna işaret etti.

“Personel ücretleri yüzde 20 arttı”

Sektördeki gelişmeler doğrultusunda personel ücretlerinin de arttığına değinen Bayındır, sektörde ortalama ücret artışının yüzde 20’ler civarında olduğunu söyledi.

Meslek liselerinin turizm sektörü açısından önemine dikkat çeken Bayındır, meslek liseleri arası aşçılık yarışmasını bu bakış açısıyla yaptıklarını söyledi. İstanbul’da mutfak bölümü olan 12 meslek lisesi arasında yarışma düzenlediklerini söyleyen Bayındır, “Amacımız mezun gençlerimizin sektör dışına gitmesini önlemek. Buralardan mezun olan bütün talebelere talibiz” dedi.

“Beni nöbette unuttular galiba”

Mart ayında yapılacak TÜROB Genel Kurulu’nda tekrar aday olup olmayacağına ilişkin soruları da Bayındır şöyle cevapladı:

“Bu bir nöbet işi. Herkes nöbetini tutup kendinden sonra gelene teslim edecek. Kimin aday çıkacağı konusunda hiçbir bilgim yok. Benim isteğim tecrübelilerin öne çıkması. TÜROB sektörde iyi bir noktada. Öyle de devam etmesi lazım. Ben devam etmeyeceğim gibi görünüyor. Gençler gelsin, bir hareket olsun. Benim başkanlığım biraz uzadı. Galiba beni nöbette unuttular…”

“Herkesin kalbinde bir arslan yatıyor”

Başkan adaylığı için Başkan Yardımcısı Müberra Eresin’in adı geçtiği yönünde sorulara da şöyle cevap verdi: “Herkesin kalbinde bir aslan yatıyor. Son dakikaya kadar adaylar pek ortaya çıkmaz. Eski yönetimin tekrar aday olmaması için bir sebep görmüyorum. Yenilerin de aday olmaması için bir sebep yok. Önemli olan tecrübelilerle gençleri bir araya getirmek. Ben de sizden çok fazla şey bilmiyorum. Müberra Hanım da olabilir. Bunca yıl birlikte çalıştık. Temasları ve konuları biliyor. Yoğurt yiyişlerimiz farklı olabilir ama neticede bu yoğurt bir şekilde yenilecek”

Bu haber 1468 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alman acentacılar Bodrum'da
Alman acentacılar Bodrum'da
Feribot ücretlerine büyük zam
Feribot ücretlerine büyük zam