Bayram tatili online alışverişleri yüzde 18 artırdı

Bayram tatili online alışverişleri yüzde 18 artırdı

Bayram tatili öncesi tüketicilerin online alışverişleri de tırmanışa geçti. Online alışverişlerin yüzde 18 arttığı bayram öncesi dönemde, dolandırıcılık vakalarının da yükselişe geçtiğini belirten PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, gerçek dışı fiyatlardan kaçınılması uyarısında bulunarak, online alışverişlerde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

09 Ağustos 2019 - 11:13 - Güncelleme: 13 Ağustos 2019 - 20:05

Kurban Bayramı tatili için geri sayım başlarken, biletten giyime ve otel rezervasyonuna online alışveriş de hız kazandı. İnternetten yapılan harcamaların yüzde 18 yükseldiği tatil öncesi dönemde dolandırıcılık vakalarının da arttığını belirten PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, online alışverişlerde dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıraladı:
 
Mağazanın güvenilir olması lazım
Tıpkı fiziksel mağazalar gibi güven veren online mağazalarda yüksek kaliteli ürünlerin bulunması olası. O yüzden alışveriş yapılacak web sayfasının ya da online mağazanın güvenilir olması çok önemli. Halihazırda sıkça kullanılan e-ticaret siteleri ve güvenilirliği bilinen markaların online mağazaları bu noktada bir adım daha öne çıkıyor.
 
Gerçek dışı fiyatlardan kaçının
İnternet üzerinde birçok mağaza ve e-ticaret sitesi satışını yaptıkları ürünlerde kendilerini diğer mağazalardan daha avantajlı kılacak indirimler yapabiliyor. Ancak indirimli fiyatın, normal fiyatın yarısı gibi çok aşağısında olduğu zamanlarda dikkatli olmak gerekiyor.
 
Kullanıcı yorumları, yeni alıcıların fikirlerini belirliyor
Özellikle fikrini kesinleştirmemiş alıcılar için kullanıcı yorumları çok değerli bir kılavuz haline geliyor. Çünkü bu yorumların içerisinde ürüne yönelik beklentiler ve beklentinin ne derece karşılandığına dair bilgiler yer alabiliyor.
 
Web sayfasında ürün veya hizmete dair detaylı bilgiler yer almalı
Güvenilir sayfalardan bile alışveriş yaparken istenmeyen bir ürünü satın almak mümkün. Uzun vadede iade gibi süreçlerden kaçınmak için web sayfasında yer alan detaylı bilgiler kısmını dikkatli okumak faydalı oluyor.
 
Ödemelerinizi güvenli yöntemlerle yapın
Bu aşamada üç ana kurala dikkat etmek gerekiyor. İlk aşamada ödeme sayfalarının güvenli olması şart. Tarayıcıda kilit veya anahtar sembolü varsa ve sayfanın URL adresi “https” ile başlıyorsa, o ödeme sayfası güvenli demektir. İkinci kural ise kredi kartıyla ödemeyi tercih etmek. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde dolandırıcılıkla karşı karşıya kalındığında, işlemi iptal ederek parayı daha kolay bir şekilde geri almak mümkün. Son kural ise başka bir banka hesabına doğrudan para transferinin yapılmaması. Ek olarak, güvenli olan sayfalar, alternatif ödeme yöntemi olarak kullanıcısına linkle veya sanal kartla ödeme imkanı da sunuyor.
 
Bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsurun bulunduğunun altını çizen PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğer alışveriş yapılacak olan e-ticaret sitesi, ödeme kuruluşundan bir ödeme hizmeti alıyorsa, bu ödeme kuruluşunun lisanslı olması da önemli. Aynı zamanda bu sayfalarda Mesafeli Satış Sözleşmesi'nin, garanti, iade ve iptal koşullarının açık bir şekilde tanımlanması; alışveriş yapılan şirketin iletişim bilgilerinin, telefon numarasının, adres ve e-posta bilgisinin, canlı destek hatlarının yer alması da çok önemli. PayTR olarak sanal POS ve ödeme hizmetleri sunduğumuz 12 binden fazla işletmede ve kuruluşta alışverişin güvenle yapılmasını sağlıyoruz.”

Bu haber 711 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pegasus’tan yeni yurt dışı hatları
Pegasus’tan yeni yurt dışı hatları
THY, kasımda yüzde 82,3 doluluğa ulaştı
THY, kasımda yüzde 82,3 doluluğa ulaştı