Belediye Belgeli Otelciler kiralarının ötelenmesini istiyor

Belediye Belgeli Otelciler kiralarının ötelenmesini istiyor

İzmir Otelciler Odası Başkanı Mehmet Gönen, ''Belediye Belgeli Otel İşleten esnafın yüreğine bir nebze olsa da su serpecek özel bir çalışma yapılması,ülke ekonomimizin lokomotif sektörü şehir otelleri açısından çok önemli'' dedi.

24 Mart 2020 - 10:53 - Güncelleme: 25 Mart 2020 - 09:48

Gönen, yazılı açıklamasında, dünyada salgın hale gelen ve ülkemizde de görülen öldürücü Koronavirüsü salgını dünya ekonomisini vede özellikle Küçük Ölçekli İşletme Esnafını oldukça zorladığını, bu bağlamda etkisini arttırarak sürdüren koronavirüsünden etkilenen sektörler arasında konaklama sektörünün etkilendiğini ifade etti.

''Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan (Covid-19) İstikrar Kalkanı Önlem Paketi için teşekkür ederiz'' ifadelerini kullanan Gönen, şunları kaydetti:

''Fakat her geçen gün artan salgının getirdiği ekonomik sonuçlardan en fazla şehir otelleri özelilkle de (kiracı olan otel işletme sahipleri) üyelerimizi finansal olarak  etkilemektedir. Bu sebeple aşağıdaki önerilerimizi de göz önüne alarak;Belediye Belgeli Otel İşleten esnafın yüreğine bir nebze olsa da su serpecek özel bir çalışma yapılması,ülke ekonomimizin lokomotif sektörü şehir otelleri açısından çok önemlidir.

Esnaf sanatkârların korona tedbirlerinden olumsuz etkilendiği ortada. Ancak sermayesi sınırlı olan esnaf ve sanatkârlarımız büyük işletmelerin dayanma gücüne sahip değil.Küçük işletmeler olarak beklentilerimizi destek paketine ilişkin yapılacak düzenlemelerle ilgili isteklerimiz toplumuzun çimentosu olan esnaf ve sanatkarlar için aşağıdaki gibi dir.Esnaf kesimi için planlanacak önlemler de korona ile mücadelenin bir parçası olarak düşünülmeli.

Nakit akışı bozulan Küçük Ölçekli İşletme Esnafı’nın banka borçları 3 ay  süreyle erteleme sağlandı .Devlet bankalarının yanında özel bankalarında erteleme yapmalı.

Otellerimizin en önemli maliyet kaleminin başında personel maliyetidir.Çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücünü kaybetmemek ve personellerimizi korumak amacıyla 6 ay istihdam desteği sağlanmalı.

Küçük Ölçekli İşletme Esnafı’na özel,SGK ve Vergilerin 3 ay ertelenmesi değil,6 ay muaf olması gerekir.Belediye Belgeli oteller iş yapamadığı için Mart ve Nisan ‘da ödenecek SGK Vergi ve Stopajlar da dahil edilmeli.

En önemlilerinden sorunlarımızdan biride Kiracı olarak çalışan esnafımızın  kiralarının  ötelenmesidir.Bu konuda öteleme bizim için olmassa olmazımızdır.  Turizm Ajans Payı Vergisi  yılsonuna kadar alınmamalı. Ayrıca, sıfır faizli kredi olanağı sağlanmalı.''

 

Bu haber 4216 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danimarka’dan Kovid-19 pasaportu
Danimarka’dan Kovid-19 pasaportu
Huzurlu tatilin adresi ''Samsun karavan Parkı''
Huzurlu tatilin adresi ''Samsun karavan Parkı''