Reklam
  • Reklam
Bilet acenteleri çözüm için UBSAD’ta buluştu

Bilet acenteleri çözüm için UBSAD'ta buluştu

TÜRSAB’a üye olan 10 bine yakın seyahat acentesinin yüzde 70’ini oluşturan havayolu bileti satan seyahat acenteleri UBSAD’da buluştu.

02 Ağustos 2018 - 03:17 - Güncelleme: 03 Ağustos 2018 - 16:39

Türkiye’de TÜRSAB’a üye olan 10 bine yakın seyahat acentesinin yüzde 70’ini oluşturan havayolu bileti satan seyahat acentelerini bir çatı altında toplayan Uçak bileti Satan Acenteler Derneği- UBSAD, sektörün önemli acentelerinin bir araya gelmesiyle kuruldu. Bugüne kadar hiçbir kuruluşun sorunlarını çözmek için gayret göstermediğini belirten UBSAD kurucuları “Artık kendi işimizi kendimiz göreceğiz. Bu nedenle ortak menfaatlerimiz için UBSAD çatısı altında birleşiyoruz” dediler.

UBSAD ÜYELERI 10 BIN ACENTENIN YÜZDE 70’iDiR
UBSAD’ın kurucular kurulu üyeleri Seyahat acentalığı yapanların yüzde 70’ini uçak bileti satıylarıilgilendiriyor. Aslında acentelerin yüzde 100’ü bilet satıyor. Ancak sadece bilet satanların oranı yüzde 70’dir ve sektörde bu büyük bir güçtür.böylesine güçlü bir camiyayı gözardı etmek ve onların kazançlarını engellemek isteyenlere karşı durmamak bizleri UBSAD’a yöneltti.
Özellikle son aylardaki gelişen şartlar karşısında oldukça zor duruma düşmüş ve sektördeki mağduriyetler arttı.

HAKSIZ REKABETE GÖZ YUMULDU

Ülkemizde özellikle son 10 yılda hızla gelişen havayolu sektörü ile bu sekörün satış ve iş ortağı olan acentaların, aralarında olması gereken kordinasyonun yeterince sağlanamadı.
Kontrolsüz büyüme, taraflar arasında sorunları arttırdı. Dolayısıyla çözümler arasındaki makasın açılarak tarafların olması gereken işbirliğini bir bakıma “haksız rekabete” dönüştü.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARI BELLİ

İlk kez 6-8 Kasım 2015 tarihinde Antaya’da yapılan geniş acenta katılımlı bir çalıştay ile bilet satan acentelerin sodurları masaya yatırıldı. Yaklaşık 2 gunluk çalışma sonunda ortaya cıkan akademik destekli raporla sorunları tanımladı. Bundan sonraki süreçte ise oluşturulan etkili bir komite ile sorunların üzerine gidildi. Satış eşitliği konusundan, global fiyatlara, kurumsal satış kanallarından 462 Vergi Usul Kanunu ile ilgili sorunlara kadar pek çok konuda acentalar lehine önemli adımlar atıldı. Bu çalışmalarda “acenta-havayolu” dengeleri temel çözümün odağında oldu. Bu şekilde havayolu-acente ilişkileri ilk kez bir boyut kazandı.

2017 sonunda seçim gündemi ile ara verilen ve bugüne kadar da halen başlatılamamış olan bu çalışmalar ne yazıkki bütün süreci başa sardı ve sağlanmış olan kazanımları da bir anlamda etkisiz kıldı.

 

Bu haber 1082 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jazeera İstanbul uçuşlarına başladı
Jazeera İstanbul uçuşlarına başladı
Otel kanalizayonunu temizlerken gazdan zehirlenen 7 kişi öldü
Otel kanalizayonunu temizlerken gazdan zehirlenen 7 kişi öldü