Reklam
  • Reklam
’’Binin üzerinde seyahat acentesi kredi başvurusu yaptı’’

''Binin üzerinde seyahat acentesi kredi başvurusu yaptı''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ''Seyahat acentelerine 50 bin liralık hızlı kredi, özellikle küçük çaplı seyahat acenteleri kast ediyoruz, onlara 50 bin liralık 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli bir kredi paketi sunduk. Bu bağlamda başvurularda çok iyi gidiyor Turizm Bakanlığı sitesinden başvuruları yapabiliyorlar. Şu an da binin üzerinde bir başvuru olmuş'' dedi.

20 Nisan 2020 - 09:50 - Güncelleme: 21 Nisan 2020 - 09:55

Bakan Ersoy, NTV'de katıldığı programda,  asgari ücret destek programının sene sonuna kadar uzatıldığını ve turizm sektörünün de bundan yararlanabildiğini söyledi.

''her şeyden önemlisi de işe devam kredisi var'' diyen Ersoy, şunları kaydetti:

''Ben personel çıkarmayacağım diyenlere 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli KGF garantili düşük faizli bir kredi imkânı var, bundan turizm sektörü de yararlanabiliyor. Ama biz seyahat acenteleri için biliyorsunuz iki tane önemli krediyi daha devreye aldık. Geçen haftalarda müjdesini vermiştim. Seyahat acentelerine 50 bin liralık hızlı kredi, özellikle küçük çaplı seyahat acenteleri kast ediyoruz, onlara 50 bin liralık 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli bir kredi paketi sunduk. Bu bağlamda başvurularda çok iyi gidiyor Turizm Bakanlığı sitesinden başvuruları yapabiliyorlar. Şu an da binin üzerinde bir başvuru olmuş. Biz onları aşamalı bir şekilde Ziraat Bankasına devretmeye başladık. Önümüzdeki haftadan itibaren o krediler kullandırılacaktır diye düşünüyorum. Orada da 5 bin kadar bir acentenin başvuracağını öngörüyoruz.

100 OTEL BAŞVURDU

Ve yine otellerle acenteler arasında bir sıkıntı vardı, biliyorsunuz erken rezervasyon ödemeleri yapılmıştı otellere ve oteller de tabi bunu doğal olarak kış yatırımları, bakım, onarım vesaire için kullanmışlardı. Şimdi birden sezon ötelenince böyle bir sıkıntı doğdu. Biz de acentelerin bu avans ödemelerini geri alabilmeleri için avans kredi geri ödeme avanslarını geri ödeme kredisi diye bir kredi yarattık, Bakanlığımız üzerinden başvurular başladı 100’den fazla başvuru var. Süreyi de uzattık evrakları toparlayamadıkları için yetişemediklerini söylediler, süreyi de uzattık Nisan sonuna kadar. Hızlı bir şekilde bu başvuruları da alıyoruz onları da peyderpey Ziraat Bankasına göndermeye başladık, bankamız iletişime geçip çöze çöze dosyaları tamamlıyoruz.”

Bu haber 4036 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ersoy,  ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Ersoy, ''Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu''
Paris kırmızı bölge ilan edildi
Paris kırmızı bölge ilan edildi