Reklam
  • Reklam
Bizim mesleğimiz gezip para kazanmak mesleği değil

Bizim mesleğimiz gezip para kazanmak mesleği değil

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, sosyal medya hesabından 21 Şubat Dünya Rehberler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

21 Şubat 2021 - 10:25 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 15:05

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural, sosyal medya hesabından 21 Şubat Dünya Rehberler Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Tural'ın, mşöyle:esajı 

''İflah olmaz bir sevdayla vurgun olmak 783.562 km. kare toprağa ve yıllarca okuyup, gezdirip, gösterip, anlatıp yine doymamak, doyamamak!

Zifiri karanlığında gecenin metrelerce tırmanıp, defalarca gördüğün harikulade heykellerin karşısında, tırmanmaktan değil hayranlıktan yine nefessiz kalmak! Ve sonra her gün gelen aydınlığa umutla bakmak! Defalarca görmüş olmana rağmen yine de tüylerin diken diken, hem de şafak ayazını yemiş olmana rağmen, yeni görenleri büyüleyecek şekilde anlatmak!

40-45 derece sıcakta, güneşin altında konuşmaktan kurumuşken dudağımız, damağımız yine anlatmak! Önünde bilgelik (akıl), bilim (ilim) , muhakeme (kader) ve erdem (karakter) olan o görkemli kütüphaneyi senin sevdiğin gibi sevmenin ışıltısını bir başkasının gözünde görmek!

Günlerce anlatıp yorulmamak!

Binlerce yıllık o binanın azametine, sanatına, hala ayakta duruşuna, boğaza saldığı silüetine hayran olmak! Dışındaki payandalar kadar içinde zamana meydan okuyarak hala bize canlı bakan mozaiklerin her bir tesserasının kıymetini bilmek! Harikaya değer katan her kültürün ahenkle ve saygıyla halen var olmasını ne demek olduğunu ciğerlerinde hissetmek!

Günlerce anlatıp yorulmamak! Her anlattığında yeni bir şey bulmak! O kadar bilmeye rağmen doymadan daha da öğrenmeye çalışmak! Öyle sağdan soldan, kulaktan dolma bilgilerle değil, araştırarak, okuyarak, anlayarak öğrenip anlatmak!

Bizim Mesleğimiz...

Sırf bunu bile hakkıyla yapabilmek için en az bir yabancı dili çoktan öğrenmiş ve o dilde kaynaklardan da öğreniyor olmak!

Binlerce yıllık, onlarca kültürü bir kazanda sevgiyle kaynatıp, bütün çeşnilerini tüm tercihler için mükemmel olacak şekilde sunmak!

Bizim mesleğimiz reklamlarda anlatıldığı gibi gezip para kazanmak mesleği değil, sürekli kendine, üstelik, görünmez yatırımlar yaparak, görünürde onlarca arka planda 80 milyondan fazla insanımızın sorumluluğuyla vatanımızı, kültürümüzü, tarihimizi, doğamızı, insanımızı doğru şekilde tanıtmak mesleğidir!

Turist Rehberliği mesleğini, hakkıyla, severek ve özümseyerek yaptığından adım gibi emin olduğum Türkiye'deki 11279 meslektaşımın ve ailelerinin, yolcularının 21 Şubat Dünya Rehberler Günü'nü içtenlikle kutlarım!

Her biriniz iyi ki varsınız!

Bu haber 575 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İki otel yatırımı iptal edildi
İki otel yatırımı iptal edildi
SunExpress'ten ''Korona Garanti Paketi''
SunExpress'ten ''Korona Garanti Paketi''