Bodrum Belediye Başkanı Aras: "Bu yaza daha...

Bodrum Belediye Başkanı Aras: "Bu yaza daha hazırlıklıyız"

Sekiz aydır ailesiyle Bodrum’da yaşayan sunucu Yazar Ece Vahapoğlu’nun instagram canlı yayınına katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras çarpıcı ve açıklamalarla bulundu.

07 Şubat 2021 - 00:00 - Güncelleme: 08 Şubat 2021 - 14:42

Sekiz aydır ailesiyle Bodrum’da yaşayan sunucu Yazar Ece Vahapoğlu’nun instagram canlı yayınına katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras çarpıcı ve samimi açıklamalarla bulundu. On binlerce kişinin izlediği ve soru yağmuru oluşan canlı yayında Ahmet Aras, Bodrum için yaptıklarını ve düşüncelerini bir bir anlattı.

Özellikle pandemi sonrası Türkiye’den özellikle İstanbul ve Ankara’dan göç alan Bodrum’un yeniden bir cazibe merkezi haline gelmesi beraberinde altyapı gibi pek çok sorunu getirmesiyle konu açan Ece Vahapoğlu’na Ahmet Aras şu bilgileri verdi, 

“Geçen yıl Ocak ayında 175 bin kişi olan nüfus bu yıl 450-500 bin; iki katından fazla arttı. Yazın nüfus 900 binleri buluyoruz tabii. Bodrum pandemi dönemini çok iyi yürüttü; Mart-Ekim 2020 arası toplam 40 kaybımız vardı. Kasım ayında yeniden ülke genelinde vaka sayısında yükselme oldu. Bodrum’da da Kasım ayında günde 40 yeni vaka çıkmaya başladı, kayıplarımız bir anda artışa geçti. Bodrum’da son zamanlarda bir gevşeme seziyorum; artık maske mesafe kurallarını  herkes biliyor; jandarma, polis, zabıta hep birlikte kontrol da ediyorlar. İnşallah Mart&Nisan gibi, aşılarla da birlikte, biraz daha normale dönebileceğiz. Geçen yazdan işletmeler ve oteller öğrendi; bu yaz daha hazırlıklıyız.”

Uzun yıllar TSK’da görev yaptıktan sonra emekli olup doğduğu Bodrum’a dönen Aras, “Siyaset yapmaktan ziyade önce iyi bir yerel yönetici olmak ve Bodrum’a gönülden hizmet etmek için çaba veriyorum. İki senedir görevdeyim; Bodrum’a gönlümü koydum. Vatandaş yolları çok söylüyor haklılar da; önce altyapıyı düzeltiyoruz, sonra üstyapı, çukurların kapatılması ve ışıklandırma, tabela kirliliğinin temizlenmesi gibi üst yapı işlerini yapacağız. Merak etmesinler, sabretsinler.”

Yayında Aras ve Vahapoğlu 1970’lerin bohem havasından Türkbükü, Yalıkavak mekanlarından sonra bambaşka bir kimliğe bürünen Bodrum’u konuştular. Bodrum Çarşı’daki taklit ürün satan dükkanların fazlalığını da hatırlatan Vahapoğlu’ya katılan Ahmet Aras, “Eski bohem havasını biz de yeniden yaşatmak istiyoruz, ama birden değişim olmuyor; ekonomik kriz de var; Bodrum Çarşı’nın güzel tipik Akdeniz kasabası havası ve kültürü evet bozuldu. Dükkanlarını kiraya verenleri de anlıyorum; esnafla da toplantılar yapıyorum; hatta 3-4 dükkanı dönüştürdük bile; sokağa taşan ürünleri dükkan içine aldırdık, tekstil yatırımı yapıyorsanız imitasyon yerine buraya iyi müşteri çekecek ürünler üretin dedik.”

Vahapoğlu’nun satılık ve kiralık evlerin yükselen fiyatlarını sorması üzerine, “Evet öyle; yeni projelerin metrekaresi ortalama 40 bin lira. Yani, 100 metrekare bir evin 4 milyon lira olduğu anlamına gelir. Bunun altını bulmakta güçleşti artık Bodrum’da. Ayrıca boş satılmayı bekleyen konut stoğu da pek yok Bodrum’da…”

Kaçak yapı, imar ve ruhsat izinlerini de soran Vahapoğlu’ya Aras, “Çok iyi denetliyoruz; uygun olmayan projeye ruhsat vermiyoruz. Bodrum’un yüzde 10’u imara açık. Bunun da yarısı yapılaşmış durumda. Hep kıyıya ve yamaçlarına baskı var. Bodrum dokusuna uygun yapılar için bir standart getirmeye çalışıyoruz, ama bu işler hemen olmuyor. İmar planlarını değiştirmek gerekiyor. Ben Bodrum’u sorunlarıyla devraldım. Zaman içinde sabırla çözmek istiyoruz.” dedi.

Canlı yayında izleyicilerden gelen yoğun sorulara da cevap veren Aras, “Biz çok çalışıyoruz; umutluyuz da pek çok konuyu halledeceğiz, ama her şeyi de Belediye’den beklemek olmaz. Bireyin de bunun bilincinde davranması gerekir. Bodrum’un kaderi değişiyor. Bodrum’un vatandaşından meslek odalarına kadar herkes özenerek dikkatle yaşamalı…” diye konuştu.

Son olarak da, Belediye Başkanı Aras, Bodrum Kalesi’nin 18 Mayıs’ta Kültür ve Turizm Bakanımızın katılımıyla yeniden açılacağı müjdesini verdi.

Bu haber 498 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
Amasya'ya 5 yıldızlı otel için imzalar atıldı
THY iç hat devre ödemesine erteleme
THY iç hat devre ödemesine erteleme