’’Bu sezona ümitle bakıyoruz’’

''Bu sezona ümitle bakıyoruz''

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Belarus Ankara Büyükelçisi Victor V. Rybak’ı makamında kabul etti. Vali Yazıcı pandemiye rağmen geçtiğimiz turizm sezonunu iyi geçirdiklerini belirterek, yeni sezona da güvenlik önlemleriyle daha ümitli girdiklerini söyledi.

19 Şubat 2021 - 09:40 - Güncelleme: 20 Şubat 2021 - 11:36

Bir takım temaslar için Antalya’ya gelen Belarus Ankara Büyükelçisi Victor V. Rybak’ı, Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Büyükelçi Rybak, Türkiye ile Belarus arasında her konuda ilişkileri daha da geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Yeni Sezona Daha Ümitli Giriyoruz

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında turizmin geldiğini ifade eden Vali Yazıcı; “Turizmin başkenti Antalya’mıza hoş geldiniz. Türkiye’de İstanbul’dan sonra en çok turistin ziyaret ettiği şehrimiz, ülkemizin yaklaşık turizm gelirlerinin üçte birini sağlamakta. Geçen yıl pandemiden dolayı tüm dünyada olduğu gibi bizde de olumsuzluklar yaşandı. Gelen misafir sayımız bir önceki yıla göre çok düştü. Konaklama tesislerimizdeki güvenli sertifikasıyla, pandemi koşullarına uygun hizmet veren otellerimiz sayesinde Avrupa’dan ve dünyanın birçok bölgesinden misafir ağırladık. Güvenli turizm sertifikasıyla hizmet üreten otellerimiz sayesinde pandemi dönemine rağmen iyi bir sezon geçirdik. Geçen seneki bu başarılı çalışmalardan dolayı bu sezona daha ümitle bakıyoruz.” diye konuştu.

İki Ülkenin Ortak Kazanımı İçin Çalışacağız

Türkiye’de yaklaşık bir sene önce göreve geldiğini ve ilişkileri daha da geliştirmenin en büyük hedefleri arasında olduğunu vurgulayan Büyükelçi Rybak, “Cumhurbaşkanlarımız düzeyinde çok iyi dostane ilişkilerimiz var. Özellikle 2016’daki Belarus ziyaretinden sonra bu ilişkiler daha da arttı. İkili ilişkilerimizin daha da güçlenerek devam etmesi en büyük temennimiz. Ticaret hacmimizin yükselmesini iki tarafta istiyor. Bu yükselişi yapmış olduğumuz çalışmalar, ziyaretlerle devam ettireceğiz. Belarus’tan 68 ülkeye çocuk oyuncağı ihraç ediyoruz. Bununla ilgili Sinop’ta bir yatırım yaptık. Bu ihracatı Türkiye üzerinden de yapmak istiyoruz. Türk şirketlerinin de son zamanlarda Belarus’ta yatırımları mevcut. İki ülkenin ortak kazanım sağlayacağı projeler üzerinde çalışmaktayız.” dedi.

Belarus'ta organik tarımın yaygın olduğunu ve buradaki tarım sayılarını görünce hayret ettiğini dile getiren Büyükelçi Rybak, tarım konusunda da ortak çalışmalar yapmayı hedeflediklerini belirtti. 

Antalya Turizmin En Profesyonel Yapıldığı Yer

Türkiye’nin değişik bölgelerinde çalıştığını ve her bölgede küçük çaplı farklı turistlik faaliyetler olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Ülkemin değişik yerlerinde çalıştım. Çalıştığım her bölgede küçük çaplı farklı farklı turistlik faaliyetler söz konusuydu. Antalya turizmin dünyada en profesyonel yapıldığı bölgelerden biri. Güneşi, denizi, kumu gibi birçok güzelliği var. Bunların yanında da hizmeti en üst düzeyde veren bir turizm sektörümüz var. Bu anlamda sektör çalışanlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah turizmin ve tarımın daha da gelişmesi için tüm paydaşlarımızla ortak projeler, çalışmalar düzenleyerek, şehrimizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

Görüşmenin sonunda ziyaretten duyduğu memnuniyeti ileten Vali Yazıcı, son yıllarda başta ekonomi, eğitim ve turizm olmak üzere Türkiye’nin Belarus ile birçok alanda işbirliği içerisinde olduğuna dikkat çekti. Vali Yazıcı, “Pandemiden önce 165 bin civarı Belarus’lu misafirimizi şehrimizde ağırladık. Bu sayı pandemi döneminde 60 bin civarına düştü. Güvenli turizmin adresi Antalya’mızda ülkenizin vatandaşlarını misafir etmekten mutluluk duyarız.” diye konuştu.

Bu haber 661 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
16 yeni otel daha açacak
16 yeni otel daha açacak
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor
Rize-Artvin Havalimanı yıl sonunda açılıyor