Cemal Kızıltan, ’’Otelciler bi sakin olun’’

Cemal Kızıltan, ''Otelciler bi sakin olun''

TURSAPNET Kurucu Moderatörü ve Tourismo Group Başkanı Cemal Kızıltan, ''Turizm kazandıran bir sektör, buradan elde edilecek gelir hepimize yeter, ama paylaşmasını bileceksin. Herkes kendi işini layıkıyla yapacak. Ama yok, Otelciler bunu kabul etmiyor, masadakinin hepsini istiyorlar'' dedi.

11 Mayıs 2019 - 04:13 - Güncelleme: 12 Mayıs 2019 - 12:59

Seyahat acentaları ile oteller arasında yaşanan transfer polemiği büyüyor. Konuyla ilgili açıklama yapan TURSAPNET Kurucu Moderatörü ve Tourismo Group Başkanı Cemal Kızıltan,  şunları kaydetti:

Bazı Otelciler çok akıllı, “Herkes kaybedebilir, ama biz asla” mantığıyla yola çıkarak, son dönemlerde, özellikle grup ödemelerinde kafalarına göre ve her biri diğerinden ilginç kurallar geliştirmekteler ;

1.       ANLAŞMA TARİHİNDE TAMAMINI PEŞİN ÖDE, AMA KREDİ KARTI KABUL ETMİYORUZ, NAKİT İSTİYORUZ!.

2.       TAMAM YARISINI PEŞİN ÖDE, YİNE KREDİ KARTI KABUL ETMİYORUZ, BAKİYEYİ ÇEKLE ÖDEYECEKSEN bizim mahallede Euro 7,50 ya da 8 TL’DEN İŞLEM GÖRÜYOR, ÇEKİNİ ONA GÖRE KES, EURO DAHA DA ARTARSA FARKI FATURA EDERİZ?!.

Başka seçenek?

-          YOK !.

Yahu arkadaş grubu sana konfirme etmeden önce kapımızda yatıyordun, “sen işi al, gerisini hallederiz abi” diyordun. Şimdi neden böyle yapıyorsun? Grup eylül ayında gerçekleşecek, bu demektir ki ödemeyi kasım ayında alacağım, müşteri ön ödeme yapmıyor, bunu biliyorsun, yine de paranın tamamını istiyorsun, üstelik kredi kartı ile ödeme de kabul etmiyorsun.. Bizi keriz mi sanıyorsun?

-          YÖNETİMİN KARARI, BİZ EMİR KULUYUZ (özetle dün dündür, bugünde bugün diyor)

O yöneticiler var ya onlar en yüce kraldan daha güçlüdürler, kibirlidirler, sahaya inmezler, kimseyle muhatap olmazlar, küçük dağları onlar yaratmışlardır. Sektör üstüdürler, ulaşılmaz ve tartışılmazdırlar. Tabii bu arkadaşların birde patronları var, Otel inşaatı bitince her şeyin bittiğini zanneden, “yeni başladığını bilmeyen”, anlatılanı dinlemeyen, turizm işletmeciliğinden anlamayan.. İşte yukarıda tarif ettiğim yönetici profili tam bunlara göredir, aslında çoğu etkisiz eleman ve sahibinin sesidir, başka da bir özellikleri yoktur. Piyasanın nabzını yoklamazlar, kim iyi, kim kötü ilgilenmez, takip te etmezler, sadece oturdukları yerden ahkam keserler.

Bu kesim dernek, birlik, fedarasyon, artık ismi her ne ise bir araya geldikleri zaman ego, hırs ve zalimlik tavan yapar. Bir bakarsın “Transferi de biz yapalım, onu da biz edelim, teknik hizmeti filanca şirketten almak zorunlu (çünkü komisyonları var) gibi abuk, sabuk, haddini ve maksadını aşan taleplerle piyasaya çıkarlar. Kendilerince icat çıkartıp, ekstra para kazanmak için bin takla atarlar.   

Yahu bir sakin olun, hiç mi aranızda sağduyu sahibi biri yok, attığınız taşın kimlerin kafasını yaracağını, kaç kişinin ekmeği ile oynadığınızın farkında mısınız? Yapmayın, etmeyin, eylemeyin.. Elbette bazı turizm şirketleri  sütten çıkmış ak kaşık olmayabilir, içlerinde illa yanlış yapan, verdiği sözü tutmayan, üç kuruş için karşısındakini satanlar var, ama her bir şeyi bildiğini zanneden bu güruh neden ev ödevini yapmaz, araştırmaz, sorgulamaz, herkesi aynı kefeye koyarlar, işte burası anlaşılmaz bir durum!.

Turizm kazandıran bir sektör, buradan elde edilecek gelir hepimize yeter, ama paylaşmasını bileceksin. Herkes kendi işini layıkıyla yapacak. Ama yok, Otelciler bunu kabul etmiyor, masadakinin hepsini istiyorlar, Turizm şirketlerini “kımıl zararlısı” gibi görüyorlar. O halde bırakalım internet satışları ile hayatlarını devam ettirmeyi denesinler, ama dikkat, son tahlilde booking.com da bir turizm şirketi!. Bırakın bu kibiri, vazgeçin şu sınır ihlallerinden, herkes işini yapsın, siz işletmenizdeki gruplara, turistlere iyi hizmet verin, biz de kendi üstümüze düşeni yapalım, müşteri bulalım, transferini, turunu, diğer hizmetlerini biz sağlayalım, hep birlikte mutlu mesut yaşayalım.

Dikleşmeyin bizimle, bu mücadelenin kazananı olmaz, ama kaybedeni belli; Türk Turizmi !..     

Bu haber 2928 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
Dehşet saçan taksicinin araç kullanım belgesi iptal edildi
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı
İmara aykırı 1200 kaçak yapıdan 646'sı yıkıldı