Reklam
  • Reklam
Çevreye zarar veren otel işletmeleri direkt kapatılacak

Çevreye zarar veren otel işletmeleri direkt kapatılacak

Mavi Bayrak ve Çevre Eğitim Çalışmaları İl Değerlendirme Toplantısı Antalya Valisi Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleşti.

12 Aralık 2019 - 09:57 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 - 10:41

Antalya Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen görüşmeye, Vali Münir Karaloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, TUÇEV Yönetim kurulu Üyeleri Cenk Bayaz, Ali Keleş ve TUÇEV Antalya Koordinatörü Lokman Atasoy katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca mavi bayrak programını ülkemizde başlatmak için 1993 yılında kurulan ve 300 üyesi bulunan Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın; mavi bayrak, eko okullar, okullarda orman bilinci, çevrenin genç sözcüleri, yeşil anahtar adında beş ana görevi bulunuyor.

Antalya’nın dünyada en fazla mavi bayrağa sahip olan il olduğunu belirten TUÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Bayaz, Antalya’nın 202 mavi bayrağa sahip olduğunu ifade ederek, “Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatla mavi bayraklı alanların sayıları ciddi derecede artacak çünkü mavi bayrak noktaları artacak” dedi.

Kurallara Uymayan Otel İşletmeleri Kapatılacak

Atıklarıyla çevreye ciddi zarar veren otel işletmelerinin de konuşulduğu toplantıda Vali Münir Karaloğlu, bu konuda ki karalılığını bir kez daha dile getirerek atıklarını dereye boşaltıp çevreye zarar veren otel işletmelerinin ceza uygulanmadan direkt mühürleneceğini ifade etti.

Çevre Bilincini Kazandırmalıyız

Çevrenin korunmazsa insanın da yok olacağını vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Antalya çevresiyle para kazanan bir şehirdir. Çevre her şehir için önemlidir ama bizim için 10 kat daha fazla önemlidir. Sürdürülebilir yaşam içinde, turizm içinde, ticaret içinde, insan içinde, çevre önemlidir. Çevre bilincinin kazandırılmasına da anaokullarından başlamamız lazım” dedi.

Türkiye’de çevre ile alakalı önemli projeler uygulandığına belirten Vali Karaloğlu, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin liderliğinde “Sıfır Atık” projesi çok ciddi bir farkındalık oluşturdu. Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın yapmış olduğu, Eko Okul Projesini, Sıfır Atık Projesine entegre edelim” dedi.

Bu haber 988 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı!
Okulların açılacağı yeni tarihler açıklandı!
Ersoy,  ''Firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır''
Ersoy, ''Firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır''