Çin’in pilotlarını THK Üniversitesi yetiştirecek

Çin'in pilotlarını THK Üniversitesi yetiştirecek

Kısa vadede 2.200 ticari pilot ihtiyacı olan Çin, eğitim için Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’ne yöneldi. Üniversite yönetimi, Çinli havayolu şirketlerine pilot yetiştirmek üzere bir ajansla anlaştı.

02 Ağustos 2019 - 11:32 - Güncelleme: 03 Ağustos 2019 - 18:21

1,5 milyara yaklaşan nüfusu, geniş coğrafyası ve dinamik ekonomisiyle dikkat çeken Çin, hızla büyüyen havacılık sektöründe özellikle uluslararası ticari pilot eğitimi ihtiyacını kendi imkanlarıyla karşılayamadığı için rotasını Türkiye’de havacılık üzerine uzmanlaşmış ilk ve tek üniversite olan, Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’ne çevirdi. BM Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu’nun (ICAO) 17 yıl içinde 10 milyon havacı personel yetiştirmeyi hedefleyen uluslararası projesinin yürütücülerinden ve bu organizasyonun kontrolünde dünya çapında 35 havacılık üniversitesinin dahil olduğu organizasyonun üyesi olan THK Üniversitesi, Çin havayolu şirketlerine pilot yetiştirmek için bir eğitim ajansıyla anlaştı.

ÇİN’DEN YETKİLİLER GELDİ

Çin’den gelen ajans yetkilisi ve THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut, pilotaj eğitimleriyle ilgili ayrıntılar hakkında görüştü. Üniversitenin Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Haydar Ateş de bir yandan Çin’e gidip görüşmeler ve ziyaretler yaparken, diğer yandan Çin’in Ankara Büyükelçiliği’ndeki yetkilileriyle iletişim kurdu. Yaklaşık 2 ay süren görüşmelerin ardından THK Genel Başkanı ve THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı E. Tümg. A. Bertan Nogaylaroğlu ve Çinli temsilciler tarafından anlaşma imzalandı.

4 KATEGORİDE EĞİTİM VERİLECEK

Anlaşmaya ilişkin bilgileri, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Erman Akbulut verdi. Prof. Dr. Akbulut, Çin’den gelecek öğrencilere 4 kategoride eğitimler verileceğini ve sınavlarının yapılacağını belirterek bunları şöyle sıraladı: Pilotaj lisans eğitimleri, pilotaj temel eğitimi almış olanların uluslararası ticari pilot olabilmeleri için CPL IR eğitimleri, yangın söndürme ve ambulans uçak ile helikopterleri için pilot eğitimleri ve Havacılık İngilizcesi eğitimi.

Prof. Dr. Akbulut, dünya standartlarında eğitim veren THK Üniversitesi’nin yabancı ülkelere yönelik çalışmalarının yoğunlaştığını belirterek, “Halen üniversitemizde 72 farklı ülkeden öğrenci bulunmakta. Ülke ve yabancı öğrenci sayısını artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

ORTAK ARGE MERKEZİ HAZIRLIĞI

Üniversitenin Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Haydar Ateş de Çinli yetkililerin THK Üniversitesi ile işbirliğine çok önem verdiklerini belirtti. Dr. Öğretim Üyesi Ateş, havacılık alanında faaliyet gösteren Çin kurum ve kuruluşlarının ilişkileri geliştirme yönünde yakın işbirliği talepleri olduğunu, bu kapsamda THK Üniversitesi’nde müşterek “İnsansız Hava Araçları ARGE Merkezi” kurulması konusunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) belirlediği sınırlamalar dahilinde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Dr. Ateş, Çin’in havacılık sektöründe hızla büyüdüğünü ve yetişmiş insan gücüne büyük ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak “Nüfusu 1,5 milyara yaklaşan Çin’in kısa vadede ihtiyaç duyduğu uluslararası ticari pilot sayısı 2.200 olarak hesaplanıyor. Kendi imkanları bunu karşılamaya yetmediği için dışarıya yöneliyorlar. Şu ana kadar çoğunlukla Avustralya’dan eğitim desteği alıyorlardı. Artık THK Üniversitesi’ne de pilot eğitimi için öğrenci gönderecekler” dedi.

2036’YA KADAR 620.000 PİLOT GEREKİYOR

THK Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı E. Tümg. A. Bertan Nogaylaroğlu ise havacılık sektörünün hızla büyüdüğünü, 2036 yılına kadar tüm dünyada 620 bini pilot olmak üzere yaklaşık 10 milyon yeni havacı personele ihtiyaç duyulacağını belirtti. Nogaylaroğlu şöyle devam etti: “THY de uçak filosunu büyütmeye devam ediyor. Alınması planlanan uçak sayısı dikkate alındığında bu ihtiyaç yaklaşık 4.000 pilot düzeyinde ve tamamı uluslararası ticari pilot olacak. Bu düzeyde Türkiye'de eğitim verme yetkinliğine sahip tek kurum olarak sorumluluğumuz çok büyük. Halen THK Üniversitesi ile THY arasında pilot istihdam anlaşması var. THK Üniversitesi aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri pilot adayı öğrencilerinin temel eğitimini de vermektedir. Bu alanda çok önemli tecrübe ve yetkinliğe sahip olan öncü kuruluş THK ve THK Üniversitesi’nin sorumlulukları gün geçtikçe artıyor” dedi.

Bu haber 1626 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fethiye'ye bir halk plajı daha
Fethiye'ye bir halk plajı daha
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan Rusya uçuşları açıklaması
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya'dan Rusya uçuşları açıklaması