Davut Çetin, ’’Turizmdeki büyüme bütün sektörlere fayda...

Davut Çetin, ''Turizmdeki büyüme bütün sektörlere fayda getirmedi''

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ''Ankette turizm sayesinde, 9 aylık satışların artmış olmasını bekliyorduk. Fakat 9 aylık sonuçların da çok iç açıcı olmadığını gördük. Dövizde artış mart ayında başladığı için inşaat gibi sektörlerde yavaşlama erken başladı, turizmdeki büyüme bütün sektörlere fayda getirmedi'' dedi.

27 Ekim 2018 - 16:14 - Güncelleme: 30 Ekim 2018 - 16:22

ATSO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Üyeleri’nin yoğun katılımı ile gerçekleşti. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, mecliste Oda faaliyetleri ve ekonominin yanı sıra, kent ve ülke gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Yeni müze Antalya’nın sembol eserlerinden birisi olmalı

Antalya’nın dünya çapında ses getirecek mimariyle, daha büyük bir müzesi olması konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Davut Çetin, “Sayın Valimiz, Sayın İnan Kıraç ile Antalya müzesi konusundaki girişimlere devam ediyoruz. Kültür konusunda bir çalışmanın daha içerisindeyiz. Kırtasitye grubumuzun müze alanının genişletilmesi fikrini şimdi ANSİAD da destekliyor. Antalya’nın  dünya çapında ses getirecek mimariyle, daha büyük bir müzesi olması konusunu  Kültür ve Turizm Bakanımıza da sunmuştuk. Yeni müze Antalya’nın sembol eserlerinden birisi olmalıdır” dedi. Çetin, şunları kaydetti:

Biz Antalya’yı dünyaya açmanın peşinde olmalıyız

Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı’nda ekonomik durum anketi yaptık, sektörel sorunlar da konuşuldu. Ankette turizm sayesinde, 9 aylık satışların artmış olmasını bekliyorduk. Fakat 9 aylık sonuçların da çok iç açıcı olmadığını gördük. Dövizde artış mart ayında başladığı için inşaat gibi sektörlerde yavaşlama erken başladı, turizmdeki büyüme bütün sektörlere fayda getirmedi.

Bunun dışında kayıtdışı rekabetten, e-ticaretten olumsuz etkilenen üyelerimizin sayısı da artmaktadır. Toplantıda arkadaşlarımızın ekonominin geleceği konusunda karamsar, fakat Antalya beklentilerinde daha iyimser olduğunu da gördük.

Antalya verilerine baktığımızda Antalya’nın turizm sayesinde Türkiye ortalamasından daha iyi olduğu görülmektedir. Örneğin bu yıl dokuz ayda Türkiye’de vergi tahsilatı artışı %19’dur, Antalya’da %28’dir.

Dokuz ayda dahilde alınan KDV artışı Türkiye’de %11, Antalya’da %54’tür. Çek ile ilgili veriler Türkiye genelinden daha iyidir. Konut satışındaki farklılık eylül ayında da devam etmiştir.

Olumsuz veri kısmında SGK’ya kayıtlı küçük esnaf ve tarım üreticisinde sorun görülmektedir. Bizim üye sayımız %7’lerde artmaktadır. Daha küçük esnafta yapısal sıkıntı bulunmaktadır.Burada olmayan bir olumsuz veri inşaat ruhsatlarındaki düşüştür. Merkezdeki ilçelerimizde ruhsat sayısında ilçeye göre %50 ve %80 arasında azalma görüyoruz.

İnşaatta yeni yatırımlar yavaşladı, yine de satışlar devam ediyor. Büyük iller arasında Antalya farklılaşmış durumda. İzmir’de bile yavaşlama görüyoruz.

Özellikle yabancı alımlarında çıkış devam ediyor, dövizde artış Türkiye’yi ucuzlattığı için yabancıların konut talebi çok arttı. Karadeniz illerinde bile ciddi yabancı talebi oluşmuş durumda.

Antalya’da Eylül ayında yabancı talebi geçen yıla göre %100 artışa yaklaştı. Geçen yıl eylül satışı 520, bu yıl 1038. Bir ayda 1038 konut satışını ilk kez görüyoruz.

Bu nedenle diyoruz ki, Antalya için karamsarlık, ümitsizlik bize yakışmaz.

Bu haber 1958 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor