Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin için ortak turizm rotası

Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin için ortak turizm rotası

Önümüzdeki dönemde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin’e yönelik ortak bir turizm rotası oluşturulması için çalışmalar yapılacak.

31 Temmuz 2020 - 11:08 - Güncelleme: 02 Ağustos 2020 - 00:33

Diyarbakır Valiliği ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında ‘Suriçi Tarihi Sokaklarının Turizme Kazandırılma Projesi Teknik İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Tarihi Suriçi’nin ihya ve imarına yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında turizme katkı sunmak amacıyla üç önemli projenin hayata geçirilmesinin planlandığı protokol töreni Vali Münir Karaloğlu ile Şanlıurfa GAP İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz’ün katılımlarıyla gerçekleşti.

İmza töreninde protokole ilişkin bir konuşma yapan Başkan Açıkgöz, bölgenin hem sosyal hem ekonomik hem de kültürel gelişimini sağlayacak projelere destek vermeye çalıştıklarını belirterek protokolü imzalanan projelerin özellikle kültürel mirasın turizm odaklı kullanılmasını sağlamak amacıyla yapıldığını ifade ederek desteklerinden dolayı Vali Karaloğlu’na teşekkürlerini iletti.

Açıkgöz’ün ardından imzalanan protokol ve hayata geçirilmesi planlanan projelere yönelik açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu ise; GAP İdaresi ile hem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hem de Diyarbakır Valiliği olarak 3 tane proje imzalandığını ve bu projelerin, bölgenin turizm potansiyelini ortaya çıkaracak, turizm altyapısını güçlendirecek önemli projeler olduğunu söyledi.

İki projenin Suriçi ile ilgili diğer projenin ise Eğil Kalesi ve Eğil'deki Peygamber kabirlerinin etrafının düzenlenmesiyle ilgili olduğunu belirten Vali Karaloğlu, açılmasına yönelik olarak vatandaşların yoğun talebi olan Keçi Burcunu, imzalanan proje ile kısa zamanda tamamlayarak halkın hizmetine bir sanat galerisi olarak sunmak istediklerini ifade etti. 

Diğer projelere de değinen Vali Karaloğlu, önümüzdeki dönemde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin’e yönelik ortak bir turizm rotası oluşturulması noktasında da çalışmaların yapılacağını dile getirdi.

Bu haber 784 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Avrupa’nın En Yeni 25 Oteli” arasında gösterildi
“Avrupa’nın En Yeni 25 Oteli” arasında gösterildi
GulfAir Bahreyn-İstanbul uçuşlarına başladı
GulfAir Bahreyn-İstanbul uçuşlarına başladı