Dünyaya turist rehberi ihraç ediyoruz

Dünyaya turist rehberi ihraç ediyoruz

Antalya Turist Rehberler Odası (ARO) Başkanı Hayati Korucu, Dünyanın en iyi rehberlerinin Türkiye'de yetiştiğini, dünyanın çeşitli ülkelerine rehberler ihraç ettiklerini söyledi.

22 Şubat 2020 - 12:29 - Güncelleme: 24 Şubat 2020 - 13:22

Hayati Korucu, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, rehberlerin en iyi tanıtım elçileri olduğunu, turistlerin geldiği günden gittiği güne kadar rehberlerle birlikte olduğunu belirtti.

Türkiye'de 11 bin civarında profesyonel rehber bulunduğuna dikkat çeken Korucu, ''Ancak Türkiye'nin konjoktürü belli. Son yıllarda bir çok rehber arkadaşımız ülke konjoktürü nedeniyle çalışamıyor.  İş bulmakta zorlanıyor. Rehberler kolay yetişmiyor. Rehberler gibi güzide toplum, bir ülkenin tanıtım elçileridir'' dedi.

Dünyaya rehber ihraç ediliyor

Türkiye'de 6 bini kayıtlı toplam 11 bin görülmeye değer yerimiz olduğuna vurgu yapan Hayati Korucu, şunları söyledi:

''Türkiye'deki rehberler Türkiye'nin her karış toprağını bilir ve onu çok güzel anlatır. Sadece Türkiye'yi değil Dünyadaki çok sayıdaki ülkeyi ve değerlerini de çok iyi bilir. En iyi yetişen rehberler Türkiye'de. Bu nedenle de son yıllarda bir çok ülkeye Türk rehberleri görev yapmaya gidiyorlar. Diğer ülkelerdeki rehberler sadece bulunduğu yöreyi bilir ve o yörenin tanıtımını yapar. Türk rehberlerinin en büyük özelliği bulunduğu alanın duygusunu verebilir. Trajediyi anlatırken ağlatır, bulunduğu yöreyi anlatırkende coşturur. Fas'ı Faslıdan, Girit'i Giritliden daha iyi anlatır. Bu nedenle Fas'tan, Dubai'ye, Girit'ten Balkanlara kadar bir çok ülkede Türk rehberleri görev yapıyor.''

Hayati Korucu, 21 Şubat gününün Dünya Rehberler Günü olduğunu hatırlatarak, bu önemli günde rehberlerimizi bir gün bile olsa hatırlatmak için çeşitli etkinlikler düzenleyerek, rehberlerin sorunlarını dile getirdiklerini ifade etti.

Bu haber 443 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY  seferlerini 1 Mayıs'a  kadar durdurdu
THY seferlerini 1 Mayıs'a kadar durdurdu
THY'den koronavirüse mali önlem
THY'den koronavirüse mali önlem