Reklam
  • Reklam
e-ticaret devlerinin acentecilik başvurusuna TÜRSAB’dan red

e-ticaret devlerinin acentecilik başvurusuna TÜRSAB'dan red

Türkiye'nin önde gelen üç e-ticaret platformu Trendyol, Hepsiburada ve N11, tur satışı için çalışmalarını hızlandırdı.

13 Ekim 2020 - 11:48 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 13:15

Sabah Gazetesi'nden Betül Alakent'in haberine göre, daha çok pazar yeri hizmeti veren e-ticaret platformları, perakendenin yanı sıra turizme girmek için de çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye'nin önde gelen üç e-ticaret platformundan N11, 2014 yılında TÜRSAB'dan acentecilik belgesini alırken, Trendyol ve Hepsiburada da söz konusu belge için başvuru yaptı.Ancak TÜRSAB, 'Haksız rekabete yol açacağı' gerekçesiyle başvuruyu reddetti. 

Hal böyle olunca iki firma talebini Kültür ve Turizm Bakanlığı'na taşıdı. Acentecilik faaliyeti için tüm süreçlerini tamamlayan firmalar, satış için izin bekliyor. 

Edinilen bilgilere göre, bu firmaların acente belgesi alabilmesi için kanunda değişiklik yapılması gerekiyor.


2014 yılında acentecilik belgesini alan N11, kendi sitesinden uçak bileti satışı yapıyor. Seyahat acenteciliği için ayrı bir faaliyet alanı kurulması gerektiğini, perakende satışlarının yapıldığı yerde acentecilik hizmetinin verilemeyeceğini öne süren TÜRSAB, N11'i disiplin kuruluna sevk etti. Uçak bileti satışlarının devam ettiği sitede, paket tur satışları için de hazırlık yapıldığı belirtiliyor.

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı Av. İlker Ünsever, Trendyol ve Hepsiburada'nın acentecilik belgesi almak için başvuru yaptığını doğruladı. "Ancak biz haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle reddettik" diyen Ünsever, TÜRSAB'ın 12 bin acentenin hakkını korumaya çalıştığını ifade etti. 

Bu haber 14876 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bodrum'da ''Halikarnas Balıkçısı Seyir Terası'' açıldı
Bodrum'da ''Halikarnas Balıkçısı Seyir Terası'' açıldı
Turizm tesislerimizin birçoğu faaliyete bile girmedi
Turizm tesislerimizin birçoğu faaliyete bile girmedi