Edirne’nin tarihini, kültürünü ve gastronomisini keşfettiler

Edirne'nin tarihini, kültürünü ve gastronomisini keşfettiler

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), 8 bin 300 yıllık bir tarihe sahip olan Edirne’nin tarihini, kültürünü ve gastronomisini keşfetti.

14 Ocak 2020 - 09:35 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 13:24

TURYİD Başkan Yardımcısı Ayhan Çarıkçılar,  TURYİD Genel Koordinatörü Vedat Dilber, TURYİD Genel Sekreteri Şükran Yürekli ve yönetim kurulu üyeleri Edirne Belediyesi’nin konuğu oldular.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TURYİD Üyelerini Tarihi Edirne Belediye Binası önünde Belediye Bandosu’nun çaldığı ezgilerle karşıladı. Konuklarına tarihi belediye binasını, Atatürk Odası’nı gezdiren Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda da Edirne’nin tanıtımını gerçekleştirdi.

Gürkan ''Edirne özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun ve padişahların hep öncelediği, sakındığı ve koruduğu bir şehir olmuş. Bu nedenle bu küçük şehirde 1400 tescilli eser var; Osmanlı, Roma ve Makedonya. İstanbul’da tarihi yarımadada tescilli eser sayısı 10 bin 400. Metrekareye kıyaslarsanız, İstanbul’un yüz binin üzerinde tarihi eseri olmalıydı. Edirne bu bağlamda metrekareye düşen tarihi eser bakımından dünyada Floransa’dan sonraki ikinci şehir. O kadar yoğun bir tarihi eser var. Tabi tarihi eserlerin  korunması ve geleceğe daha sağlam bir şekilde taşınması çok ağır bir sorumluluk ve ekonomik bir güçte gerektiriyor. Edirne’de 700 civarında sivil mimarlık örneği dediğimiz ahşap konaklar, ahşap evler var. bunların bir kısmı maalesef bakımsızlıktan çürüyor, dağılıyor, yok ediliyor; bir kısmı da restore ediliyor. Son yıllarda da ciddi bir restorasyon atağı var. Bunların bir kısmının butik otele, lokantaya   dönüşme çabası var” dedi.

TURİST SAYISI 5,5 MİLYONA ÇIKTI

Edirne’de 120 civarında belediye ve turizm tesisinin olduğunu belirten Gürkan, şunları kaydetti:

“Maalesef yatak sayımız yeterli değil;  otellerimiz yüzde yüz doluluk kapasitesi ile çalışıyorlar. Gastronomi çok önemli bir etken turizmde. 2014’te görevi devraldığımızda Edirne’de 2 milyona yakın turist kapasitesi vardı. Çok büyük çoğunluğu yerli turistler. Bunların da çoğunluğu civar belediyelerin günü birlik getirdiği vatandaşlarımızdı. Özellikle belediyelerin getirdiği misafirler; geliyorlardı, geziyorlardı, kumanyalarını, sularını içip gidiyorlardı. Yani şehre bir katkısı yoktu. Çok ciddi çalışmalar yaptık. Turizm master planı yaptık. Onu uygulamaya koyduk. 2018 sonu itibariyle Edirne’ye gelen turist sayısı 5,5 milyona çıktı. Kurdan dolayı Bulgaristan ve Yunanistan’dan zaten geliyorlardı ama son bir yılda Bulgar turistlerin sayısında çok ciddi bir artış var. 2 milyona yakın Bulgar ziyaretçi aldık. Bulgarlar geliyorlar, mağazadaki pantolonların bütün çeşitlerini alıyorlar, markete geliyorlar, raflarda bir şey kalmıyor. O derece yoğun alışveriş yapıyorlar. Edirne sınır şehri olduğu için burada yaşayan vatandaşların vize sorunu da yok. Hemen hemen herkesin vizesi vardır burada. Hafta sonları şöyle bir hareketlilik olur, Bulgaristan ve Yunanistan’da dahil Yunanistan’a gittiğinizde Türkleri ve Bulgarları görürsünüz. Yunanistan’da Türkleri ve Bulgarları, Edirne’de ise Bulgarları ve Yunanlıları görürsünüz. Böyle bir hafta sonu yapımız var bizim.''

TURYİD üyeleri daha sonra Başkan Gürkan’ın misafirperverliğinde Edirne Köftes ve Meşhur Edirne Ciğeri ile tanıştı. Selimiye Camii ve Edirne Kent Müzesi’ni gezen TURYİD Üyeleri Meriç Köprüsü’nde yürüyerek; Edirne Belediyesi Protokol Evi’nin muhteşem manzarası eşliğinde kahvelerini yudumladı.

EDİRNE’YE ÖZGÜ LEZZETLER, EL SANATLARI TANITILDI

Edirne Belediyesi tarafından tanıtım stantları açıldı. Stantlarda süpürgecilik, aynalı süpürge, çinicilik, meyve sabunu, ebru, Edirnekari yapım standı, ahşap fayton sergileme standı, Edirne Köy Pazarı, Edirne Peyniri Standı, Badem Ezmesi, Bademli Kurabiye, Deva-i Misk  yapım standı yer aldı. Edirne ciğerinin de gecede kesimi, pişirimi gösterilirken, Edirne Köftesinin nasıl yapıldığı da uygulamalı olarak anlatılarak, tanıtıldı.

EDİRNE’Yİ HER YERDE TANITACAĞIZ

TURYİD Başkan Yardımcısı Ayhan Çarıkçılar, “Biz buraya Edirne’yi keşfetmeye gelirken gerçekten de neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. İlk başta lezzetler, tarihi, kültür ile karşılaşırız diye düşünürken en fazla sıcak, samimi duygularla karşılaştığımızı, sevgili Başkanın sıcak yüreğini, ev sahipliğini hissettiğimizi söylemek isterim. Buradaki lezzetleri bu akşam tadacağız; hafızamızda sıcak duygularla birlikte harika bir lezzet kalacağından şüphemiz yok.  Ve simgemiz Edirne’yi keşfet; rotamız Trakya. Simgenizi, duygularınızı birer rehberiniz olarak her yerde tanıtacağımıza şüpheniz olmasın” diye konuştu.

TURYİD, programın ikinci gününe ise yöresel kahvaltı ile başladı. Konuk heyet Karaağaç Eski Tren Garı’nı, II. Beyazıt Külliyesi, Edirne Büyük Sinagog, Ulus Pazarı’nı gezdikten sonra Edirne’den ayrıldı.  

Bu haber 532 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Acentelerin evden çalışma süresi  yine uzatıldı
Acentelerin evden çalışma süresi yine uzatıldı
Rusya uçuş yasağını uzattı
Rusya uçuş yasağını uzattı