Reklam
  • Reklam
Egeli turizmci Hollanda pazarında artış bekliyor

Egeli turizmci Hollanda pazarında artış bekliyor

Hollanda pazarını geliştirmeyi hedefleyen Egeli turizmciler, Utrecht Turizm Fuarı’nda uluslararası turizm profesyonelleriyle bir araya geldi.

16 Ocak 2020 - 13:43 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 16:01

2016 ve 2017 yıllarında daralan Hollanda pazarının yeniden yükselişe geçtiğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, bu ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 3, İzmir’e gelen turist sayısında yüzde 4 - 5 dolayında artış beklediklerini söyledi.

Hollanda’nın Utrecht kentinde bu yıl 50. kez düzenlenen Utrecht Turizm Fuarı, kapılarını 15 Ocak 2020 günü açtı. Egeli turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Corendon Havayolları’nın standlarının da bulunduğu 8 nolu holde İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın oluşturduğu İzmir standında yer aldı.

2019 yılında 103 bin 312  kişinin ziyaret ettiği Utrecht Turizm Fuarı’nda Egeli turizmcileri  Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ile ETİK Yönetim Kurulu üyeleri Orhan Belge ve Bilge Durdu temsil etti. Art arda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle 2016 ve 2017 yıllarını büyük kayıplarla kapatan Hollanda pazarının ülke ve İzmir turizmi açısından önemli bir pazar olduğunun altını çizen İşler, yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

“Hollanda pazarı 2018 yılında yeniden yükselişe geçti. 2019 yılında Hollanda'dan gelen turist sayısı 2018 yılına göre yüzde 6 arttı. Hollanda, İzmir’e en çok turist gönderen ülkeler arasında Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncü sırada yer aldı. İzmir’e gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 7’sini Hollandalı turistler oluşturuyor. Hollanda bizim için vazgeçilmez, önemli bir pazar. Hollandalı turist iklimi nedeniyle Antalya dışında İzmir’i ve Ege’yi tercih ediyor.”

Hollanda'nın en büyük seyahat etkinliği olarak tanımlanan ve 19 Ocak 2020 gününe kadar açık kalacak Utrecht Turizm Fuarı’nı değerlendiren TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİ Başkanı Mehmet İşler, izlenimlerini şöyle anlattı:

 “Yapılan bir araştırmaya göre, bu fuarın ziyaretçisi Hollandalılar yılda 2,5 kez tatile gidiyor ve kişi başına yıllık ortalama 3 bin 395 Euro harcıyor. Yunanistan, İspanya gibi ülkelerin agresif pazarlama yaptığı bu fuar bizim için çok önemli.  Fuara katılan ve Türkiye’ye ilgi duyan tur operatörleri, seyahat acenteleri ve turizm profesyonelleriyle ikili görüşmeler yapıyoruz. Bu fuardan edindiğimiz izlenimlere göre, 2020 yılında Hollanda pazarından Türkiye'de gelen turist sayısında yüzde 3, İzmir'e gelen turist sayısında yüzde 4 ile 5 arasında artış bekliyoruz.”

Bu haber 750 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SunExpress'ten Covid-19 turist koruma ve destek sigortası
SunExpress'ten Covid-19 turist koruma ve destek sigortası
THY'nin zararı 2 milyar lirayı aştı
THY'nin zararı 2 milyar lirayı aştı