Reklam
  • Reklam
EMITT’e tepki

EMITT'e tepki

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Mehmet Gem, EMITT’in TÜRSAB üyesi bazı acenteletin bazı ülkelerin tanıtımı yapmasına engel olmasına tepki gösterdi.

10 Şubat 2020 - 17:03 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 09:25

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Mehmet Gem, EMITT’in TÜRSAB üyesi bazı acenteletin bazı ülkelerin tanıtımı yapmasına engel olmasına tepki gösterdi.

SAYD Genel Sekreteri Mehmet Gem, yaptığı yazılı açıklamada,  EMITT Fuarının düzenleyicisi, İngiltere merkezli Hyve Group’un TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının, Küba, İran ve Venezüella gibi destinasyonların tanıtımına, Amerikan ambargosunu öne sürerek, engellemesini şiddetle kınıdıklarını belirtti.

Osmanlı döneminde yabancılara tanınan kapitülasyonları hatırlatan bu uygulamanın, herkesi derinden yaraladığını ve onurunu kırdığını ifade eden Mehmet Gem, şunları söyledi:

‘’Yaşanan olayı, global ticari yaşamın gereklerine bağlayarak, sıradan bir vaka gibi algılamak sektörümüz açısından büyük bir yanılgı olacaktır.

Rekorlar kırarak konulmuş hedefleri yakalayıp geçen turizm sektörü, Emitt fuarının düzenleyicisinin kendi ticari kaygıları yüzünden ülkemize turist gönderen ülkelere tahditler koyarak, fuara katılmamalarını sağlaması, sektör otorite, yetkili, kurum ve kuruluşlarının onayı alınarak yapılıyor gibi gösterilmesi veya algılanması halinde, ülke turizmine büyük zarar verecektir.

Yaşanan olay ciddidir ve vahimdir!

Devam etmesine göz yumulması ve “alışılması” yapılabilecek en büyük hatalardan biridir.

SAYD olarak bu vahim olay karşısında başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜRSAB olmak üzere sektörün tüm bileşenlerini duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Ayrıca EMITT fuarının uzun yıllardır destekçisi olan ve fuarı bu günlere getiren TÜROFED ve TTYD’nin de yaşanan olayla ilgili karar ve düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmasını bekliyoruz.

SAYD olarak önerimiz ise;

Sektörümüzü sadece gelir kapısı ve Pazar olarak gören, adı uluslararası olup kendisi yöresel panayır haline dönüşmüş EMITT yerine, hedef pazarlarımızı ve yakın coğrafyamızı kucaklayacak gerçek anlamda uluslararası bir fuarın, tüm sektör bileşenlerinin güç birliğiyle hayata geçirilmesidir. ‘’

Bu haber 764 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lufthansa, 1100 pilotu işten çıkarıyor
Lufthansa, 1100 pilotu işten çıkarıyor
Otel odasında fuhuş düzeneği
Otel odasında fuhuş düzeneği