Reklam
  • Reklam
Erciyes Kayak Merkezi’ne bir ödülde Avrupa Komisyonu’ndan

Erciyes Kayak Merkezi'ne bir ödülde Avrupa Komisyonu'ndan

Türkiye’nin ve dünyanın gözde kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi, alternatif turizm imkânları ile Avrupa Komisyonu Seçkin Destinasyonlar Ağı’nda yer almaya hak kazandı.

14 Ocak 2021 - 11:25 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 23:44

Avrupa Komisyonu 2007 yılından bu yana düzenlenen bir yarışma ile, sürdürülebilir turizm anlayışını benimseyen ve gelişim gösterme potansiyeli yüksek destinasyonları belirleyerek European Destinations of Excellence – EDEN (Avrupalı Seçkin Destinasyonlar) ağına dahil ediliyor.

Kayseri Erciyes A.Ş. son yıllarda uluslararası standartlarda bir kış sporları ve turizm merkezi haline gelen Erciyes Turizm Merkezi’ni de bu ağa dahil etmek için geçtiğimiz yıl müracaatta bulundu. Erciyes’in özel konumu ve güçlü altyapısıyla kışın kayak ve snowboard gibi kar sporlarına, yazın da doğa ve spor turizmine yönelik bisiklet, atletizm, güreş, maraton, voleybol, futbol yüksek irtifa antrenman kampı gibi pek çok spor aktivitesine imkân sunması önemli bir avantaj oluşturmakta. Ayrıca Erciyes zirve tırmanışı, yürüyüş, çadır/karavan kampı, atv safari, atlı gezinti gibi çeşitli dağ ve tabiat sporları ile insanların fizikve ruh sağlığına katkı sağlayacak faaliyetlerin yürütüldüğü idealbirdestinasyon olarak öne çıktı. Bütün bu özelliklerin yanı sıra Erciyes’te oluşturulan profesyonel yönetim felsefesi ve bu imkanların sürdürülebilirliğinin ve verimliliğinin sağlanarak dünya insanlığının istifadesine sunulması da Komisyon tarafından dikkat edilen hususlardan biri olarak tanımlandı.

Erciyes Dağı sahip olduğu bu özellikleri ile Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen ve ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar yarışmasında Türkiye’den başvuran 30 destinasyoniçinden ilk 5 destinasyon arasında yer alarak finale kalmayı başardı. Her yıl Avrupa Komisyonu tarafından farklı bir tema ile düzenlenen yarışma 2019 yılında  "Sağlık ve Esenlik Turizmi" temasıyla gerçekleşti.

Böylece Kayseri ve Erciyes alternatif turizm seçenekleri ile Avrupalı en seçkin destinasyonlar arasına girerek Avrupa’da adından bahsettirdi.Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yapılan 30 başvuru arasından Kayseri ile birlikte ve finale kalan Afyonkarahisar, Ankara, İzmir ve Balıkesir de artık Avrupa Komisyonu’nun Seçkin Destinasyonlar Ağı’nda yer alacak.Komisyon tarafından seçilen ve EDEN ağına dahil olan destinasyonlar için Avrupa’da çok kapsamlı tanıtım faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Bu haber 359 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merit otellerinden yeni açıklama
Merit otellerinden yeni açıklama
Otele kumar operasyonu
Otele kumar operasyonu