Ersoy, ’’Turizmi geliştirmeye devam edeceğiz’’

Ersoy, ''Turizmi geliştirmeye devam edeceğiz''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi'nin açılışında, ''Turizmi geliştirme fonu ile yeni dönemde özel sektörle ortak kararlar alarak turizmi geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.

06 Aralık 2018 - 15:43 - Güncelleme: 08 Aralık 2018 - 12:39

12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, 38 ülke ve 48 ilden gelen bin 200’ü aşkın katılımcısıyla bugün açıldı. Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy çarpıcı açıklamalar yaptı. Turizmde yeni bir dönemin başladığını belirten Ersoy, "Uçağa binenlere binecek, binmeyenler de arkadan el sallayacak" dedi.

Artık kendisini başkasının küfesinde taşıtma dönemi bitti

En çok gelir elde eden 10 ülkeyi incelediğini ve tamamında güçlü tanıtım fonları ve global bir hava yolu olduğunu gördüğünü belirten Ersoy, "Turizmi geliştirme Fonu için çalışmalarımız devam ediyor. Artık devlet korumacılığının bittiği bir dönemdeyiz. Artık kendisini başkasının küfesinde taşıtma dönemi bitti. 2016'da yaşanan krizde tanıtıma yüzde 1 bile ayırmayan otelciler bir gecede yüzde 50 fiyat kırdı. Bunlar işini iyi yapanları da aşağı çektiler. Turizmi geliştirme fonu ile yeni dönemde özel sektörle ortak kararlar alarak turizmi geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.

Hala küçük bir kesim teşviklerle devam etmek istiyor

Türkiye'nin artık sayı olarak istenen yere geldiğini bundan sonra niteliğe odaklanılacağını belirten Ersoy, " Türkiye olarak bir üst lige çıkma zamanı. Biz kendimizi hazır hissediyoruz. Ama hala küçük bir kesim devlet teşvikleriyle devam etmek istiyor. küçük olsun benim olsun, Türkiye ne olursa olsun diyen bir kesim var hala. Artık bu dönem bitti." diye konuştu.

Müdürlerinize doluluğu değil kişi başı geliri sorun

Turizmde aynı şeyleri uygulayarak farklı sonuçlar almak mümkün olmadığını belirten Ersoy şu ifadeleri kullandı: "Bizim de otelciler olarak gerekli öz güvene sahip olmamız ve hızlı yol almamız lazım. Biz de değişikliğe başlıyoruz. Öncelikle zihniyetin değişmesi lazım. Patronları kast ediyorum. Yatırımcılar otellerine gittiğinde müdürlerine 'Bugün doluluk nedir' diye soruyor. Artık gidip otellerinizde müdürlerinize ' Kişi başı gelirlerimiz nedir' diye sorun."

Önce vereceksiniz sonra alacaksınız

Sayıdan çok nitelikli turiste konsantre olunacağını belirten Ersoy, "Maliyet odaklı gidemezsiniz nitelikli turiste. Fiyat artırmak söylendiği kadar kolay değil. Önce vereceksiniz sonra alacaksınız. Aksi takdirde fiyatları artırmak mümkün değil" dedi.

Bu haber 6941 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sahilleri işgal eden kaçak yapılar yıkılıyor
Sahilleri işgal eden kaçak yapılar yıkılıyor
Zap Vadisi'ne eğlence yerleri kuruluyor
Zap Vadisi'ne eğlence yerleri kuruluyor