Firuz Bağlıkaya, ’’Ciddi bir rehber eksiği var’’

Firuz Bağlıkaya, ''Ciddi bir rehber eksiği var''

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB 24. Olağan Genel Kurulu’na günler kala TÜRSAB TV’ye konuk oldu. Cemal Kızıltan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Biz Bize: Adaylar Anlatıyor” programında seyahat acentalarından gelen soruları yanıtlayarak, göreve geldikleri günden bu yana TÜRSAB’da atılan adımları ve hayata geçirilen projeleri anlattı.

27 Kasım 2019 - 16:03 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 19:10

Tarihin en yüksek oyunu alıp, en kısa süre görevde kalan yönetimi olduklarına dikkat çeken Bağlıkaya; TÜRSAB’ı kurumsal, çağın gereklerine uygun, şeffaf, üyelerine hesap verebilen güvenilir bir kurum haline getirmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

“ARALIK AYINDA YENİ YASANIN ÇIKMASINI BEKLİYORUZ”

Yeni yasa çalışmalarına da değinen TÜRSAB Başkanı, süreçle ilgili detaylı bilgi verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 6 ay boyunca koordineli bir şekilde çalıştıklarını belirten Bağlıkaya, yeni yasanın sektör için hayati önem taşıdığını vurguladı. Aralık ayında çıkması beklenen yasayla ilgili yetkili kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı; “Biz kanun yapıcı değiliz. Kanunu hazırlayan Bakanlığımız. Bizim rolümüz sadece acentalarımızın taleplerini ilgili kurumlara ileterek, sorunlarına çözüm aramak. Üyelerimizin talebi de umudu da yeni yasanın bir an önce çıkması yönünde. Umarız sayın Bakanımız söz verdiği gibi yeni yasayı aralık ayında çıkarır” dedi.

 “CİDDİ BİR REHBER EKSİĞİ VAR”

Seyahat acentaları için büyük önem taşıyan Türkçe rehberlik konusunda yaşanan sıkıntıya değinen TÜRSAB Başkanı; “Son yıllarda kültür turlarının patlaması ve yabancı turist sayısının artmasıyla Türkçe rehber eksiğimiz daha fazla hissedilir oldu. Bu konuda Rehberler Birliği ve Bakanlığımızla görüşmeler gerçekleştirdik. İhtiyacın karşılanabilmesi için Rehberlik Bölümü’nden mezun olan arkadaşlarımızın, iki yıl sonra alabildiği rehberlik sertifikası olmadan da hizmet vermeye başlamasını talep ettik. Talebimiz makul karşılandı. Gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz” dedi.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, canlı yayında 21 aylık görev süresinde kurumsallaşmak adına atılan adımları da anlattı. TÜRSAB’ın ISO 9001 Belgesi aldığını söyleyen Bağlıkaya, TÜRSAB Rota, acentalara SGK Teşvik Desteği, Düzce’de hayata geçirilmesi için adım atılan Yaşam Evi Projeleri hakkında da bilgi verdi. Bağlıkaya, Genel Kurulda yeniden Başkan seçilmesi halinde ise Tüketici Hakem Heyetleri ve UKOME'lerde seyahat acentaları temsilcilerinin de olması ve Ticaret Bakanlığı destekli markalaşma programı Turquality programlarından tur operatörlerinin de faydalanması için çalışmalar yapılacağını belirtti. TÜRSAB Başkanı, “yeni dönem seyahat acentalarımızın pazar payını artırarak, önünün açılacağı ve büyük projelerin gerçekleşeceği parlak bir dönem olacak. Bütün üyelerimizi hangi adaya oy verirlerse versinler genel kurula davet ediyor, bayram havasında bir genel kurul geçmesi dileğiyle tüm adaylara hayırlı olsun diliyorum” dedi.

Bu haber 3695 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • S. Ersen YELKENKAYA
  7 ay önce
  Sayın Başkan, Rehber yok diyorsunuz ama lütfen elinizi vicdanınıza koyarak ve Türkiye'nin turizmden aldığı payı göz önünde tutarak bir kez daha düşünmeniz gerektiğine inanıyorum. Rehber olmak bir yetenek, bilgi birikimi, kalite gibi çok önemli noktaları gerektirir. Her önüne gelen "REHBER" oldum derse, bu günkü ACENTACI lar gibi çoklukla bir yerlere ulaşamayız... Daima kantine yerine KALİTE yı öne çıkarmamız gerekmez mı? Bir rehberin istatistiği: ne kadar tur yaptığı değıl, tur yaptıği kisilerin samimiyet bilgi kültür ve sunumu için tekrar aramalarıdır. Kaliteli bir rehber, acentanın tür ve yolcusunun artmasını ve uzun soluklu yaşamasını sağlayan bir kişidir.... Lütfen bir kez karşılıklı turizmimizi! tartışmamızı dilerim. Sevgi & saygılarımla.
 • Nejat TEK
  7 ay önce
  Sn. Başkana şunu hatırlatmak isterim. Yaklaşık 12.000 eylemli rehberin sadece 2.000 - 2.500 civarında o*** bir kesimi sezon içinde devamlı iş bulabiliyor. Geri ka***ı ise iş bulmak için çaba sarf ediyorlar ama ne yazık ki bulamıyorlar. Bu rehberlerin hepsi T.C vatandaşı oldukları ve ana dilleri de Türkçe olduğu için Türkçeyi biliyor olmalılar. Bu durumda ciddi bir Türkçe rehber açığından hangi mantık silsilesi içinde bahsedildiğini anlamış değilim. Önce piyasada iş bulamayan rehberlere işi imkanlarının sağ***abilmesi için kaçak (belgesiz) rehberliğin önüne geçilmesi için tedbirler alınmasını, ondan sonra rehber açığı olup olmadığının tartışılmasını öneririm. Saygılarımla.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Brüksel havalimanı normal kapasitesinin yüzde 10’una ulaştı
Brüksel havalimanı normal kapasitesinin yüzde 10’una ulaştı
Küçük otellerde fiyatlar yüzde 15 düştü
Küçük otellerde fiyatlar yüzde 15 düştü