Reklam
  • Reklam
Firuz Bağlıkaya’dan Booking.com açıklaması

Firuz Bağlıkaya'dan Booking.com açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Booking.com ile ilgili, ''Bundan sonra haksız rekabete yol açmayacak şekilde faaliyetlerini sürdürdüğü müddetçe bizim için de bir sorun teşkil etmeyecek'' dedi.

16 Ekim 2020 - 10:30 - Güncelleme: 17 Ekim 2020 - 13:00

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya Bloomberg HT'nin konuğu oldu. Booking.com konusundaki güncel gelişmeleri değerlendirdi.  Bağlıkaya, Booking.Com'un Türkiye'de ofis açıp vergi ödeyerek sisteme giriş yapacak olması ile ilgili şunları kaydetti:

''Uluslararası anlamda bu tür sitelerin yasaklanıyor olması algı olarak hoş bir şey olmamakla birlikte Türkiye’de ticari faaliyetlerini sürdüren kişi veya kurumların Türkiye’nin mevcut yasalarına uyum sağlamaları ayrı bir gerçek. Biz sektör olarak haksız rekabete yol açabilecek vergiden muaf kuraldan muaf adresi belli olmayan sorumlu kişisi belli olamayan bir biçimde faaliyet göstermesine zaten karşıydık bunun içinde karşıydık bununla ilgili de dava tarafıydık davayı da kazandık. Bundan sonra haksız rekabete yol açmayacak şekilde faaliyetlerini sürdürdüğü müdddetçe bizim için de bir sorun teşkil etmeyecek. Bununla ilgili Seyahat Acentaları Birliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yasaklar çerçevesinde izinlerini alması gerekiyor. Bununla iligili süreci başlattığında konuyu tekrar gündemimize getirip değerlendireceğiz.

 

Booking. Com büyük bir alt yapı büyük bir network Türkiye’yi de  kendi pazarlama ağlarına katıyor olması Türkiye’ye gelecek olan yabancıların da booking com dan rezervasyon yapmaları olarak bakıldığında zaten herhangi bir  yurt dışından gelişlerde sorun yoktu. Sadece buradan rezervasyon yapma ile iligli bir sorun vardı. Türk vatandaşların Türkiye’den booking. com sitelerine girişiyle ilgili karar çıktı. Dolayısıyla vatandaşlarımızın booking.com’u kullanmaları ile ilgili bir açılım olacak. Yani yurt dışından buraya gelen bir farklılık yaratmayacak yabancılar booking. com’dan rezervasyon yapıp Türkiye’ye gelebiliyordu. Sadece Türkiye’den bu portala ulaşmak isteyenlerin ulaşımları yoktu.''

Acentaların son durumu nedir? Kayıplar telafi edildi mi?

''İç turizm bayramdan sonraki süreç de zayıf devam etti'' diyen Bağlıkaya, şöyle devam etti.
''Vatandaşlarımız da çok daha fazla turistik seyahatleri memleket ve akraba ziyaretleri olarak gelişti düşüktü. Yurt dışından gelenler olarak bakıldığında İngiltere’nin son kararına kadar Ukrayna ve Rusya açısında bakıldığında sezon birkaç ay yüksek devam etti. Şu anda da Rusya ve Ukrayna devam ediyor. İngiltere’nin son karantina kararından sonra orada bir düşüş yaşandı. Avrupa’dan beklediğimiz turisti alamadık. Çünkü onların kendi kısıtlamalarından dolayı seyahat etmeleri mümkün olmadığı için Türkiye’ye özle bir durum yok. Şöyle söyleyebiliriz. Şunu hatırlatmam gerekiyor. Akdeniz çanağında bu şartlar altında turizmin en çok yapıldığı ülke Türkiye. Yine en çok yolcu alan ülke Türkiye tabi ki değil. Bİz çok büyük bir turizm kapasitene sahibiz. Otellerimizin ve turizm tesislerimizin bölgelerimizin tamamı açılamadı. Buna rağmen kendi bulunduğumuz ülkelerde yine en çok turisti Türkiye aldı.

Önümüzdeki dönemde eğer aşı veya ilaçla ilgili bir gelişme olursa 2021 yılının ilk yarısından itibaren yavaş yavaş toparlayacağını düşünüyorum ama her şey sonuç itibariyle bu sorunun çözümü ile ilgili beklenen aşı veya etkin tedavi.''

 

 

 

Bu haber 835 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor
TUI'nin Türkiye otelleri, ödüllere doymuyor