Reklam
  • Reklam
Firuz Bağlıkaya, ’’Seyahat acentaları can çekişiyor’’

Firuz Bağlıkaya, ''Seyahat acentaları can çekişiyor''

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, katıldığı Bloomberg HT canlı yayınında, seyahat acentasının olmadığı yerde turizmin olamayacağını belirterek, ''Biz su alacağız ki dallar yapraklar yaşasın. Bu ağacın kökleri susuz kalıyor. Zor sıkıntılı günler geçiriyoruz. Seyahat acentaları can çekişiyor, seyahat acentaları çok zor durumda'' dedi.

17 Eylül 2020 - 17:01 - Güncelleme: 18 Eylül 2020 - 16:40

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, katıldığı Bloomberg HT canlı yayınında sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

''Seyahat acentaları ülkemizde turizm adına üretilen ne varsa bu ürünlerin tamamını yerli ve milli dağıtım ağıdır'' diyen Bağlıkaya, şunları kaydetti:

''Bir kere bunu çok somut şekilde ortaya koymamız lazım. Seyahat acentaları insanların yurt içinde seyahat edip konaklamalarını sağlayamıyor mesleki ticari kuruluşlardır. Ülkeye gelen her turistin altında bir seyahat acentasının emeği vardır.

Biz gerçekten önümüzdeki dönemde turizm yapacak isek 2020 sonrası turizm önemli bir sektör olacaksa  döviz açığının cari açığın kapatılmasında önemli rol oynayacaksa seyahat acentlarının korunup kollanması gerekiyor. Organize turizmin ülkemizdeki geçmişi 50 yıl. Önümüzde koskoca bir ağaç var. Koskoca bir gövde var. Dalları yaprakları konaklama ve yeme içme sektörü ama kökleri seyahat acentalarıdır. Bunu kimse unutmasın. Seyahat acentasının olmadığı yerde turizm olmaz. Biz su alacağız ki dallar yapraklar yaşasın. Bu ağacın kökleri susuz kalıyor.  Zor sıkıntılı günler geçiriyoruz. Seyahat acentaları can çekişiyor, seyahat acentaları çok zor durumda. 10 bine yakın küçük ve orta ölçekli seyahat acentasının ayakta kalması için müracaat etmediğimiz merci kalmadı.

Çalmadığımız kapı kalmadı

Çalmadığımız kapı kalmadı. Bugüne kadar seyahat acentaları nezdinde elde ettiğimiz tek ayrıcalıklı yardım Bakanlık üzerinden alınma  şartı olan 50 bin liralık kredi imkanı oldu. Kullanabilen acenta sayısı ise mali yapılarının bozuk olması nedeniyle çok kısıtlı oldu. Türkiye’den KKTC’deki seyahat acentalarına kadar uzanan şefkatli elin Türkiye’deki seyahat acentalarına da uzanmasını bekliyoruz. Küçük ölçekli binlerce seyahat acentasına Kıbrıs’taki seyahat acentalarına yapıldığı gibi kredi değil hibe verilmesi lazım belli miktarda. Seyahat acentacılığı bir meslek, yetişmiş elemanların sektörü terk etmesi halinde uzun zaman yerine getirilemeyecek kayıplar oluşuyor. 

Başka sektöre gidiyorlar

Her acentanın geçmiş senelerdeki cirolarına oranlı belli oranlar tespit edilip can suyu verilebilir. Kredi çok önemlive hayati ama sonuçta ödenecek geri ödenecek bir para. Seyahat acentaları önümüzdeki seneyi dahi göremiyor. Belli miktarlarda belli bir süreyi geçirebilecekleri kaynağın hibe olarak aktarılmasında çok büyük katkı var. Seyahat acentaları sonuçta tanıtım ile ilgili katkıları da devlete ödüyorlar. Küçükde olsa katkı paylarını hala ödüyoruz.

İstihdam anlamında çok önemli kayıplar yaşamak üzereyiz. İnsanlar sektörü bırakıp başka sektöre gidiyor.  Bu nedenle KÇÖ dışında, SGK primleriyle ilgili de istihdamı koruyacak özel desteklere ihtiyacımız var.

Köklerimiz kuruyor bize can suyu lazım 

İrili ufaklı seyahat acentaları yurt dışından turist getiriyorlar. Seyahat acentaları ve tur operatörlerine sektörel bazda pazarlama desteği verilmesi lazım. Sadece uygun bulunan 4-5 tur operatörüne değil herkese verilmesi lazım. İş çapına göre belli bir oran tespit edilebilir Bakanlığımız bununla ilgili bir çalışma yapılabilir, böyle bir destek verilebilir. Köklerimiz kuruyor bize can suyu lazım.  Hem de çok acil lazım.  Biz yaşayacağız ki sektör yaşasın.  Biz rekabete hazır olacağız ki yeni düzende pazar payımızı kaybetmeyelim.

Bizim yetişmiş elemanlarımız çok ciddi emeklerle yetişiyor. Sektör değiştiren de bir daha geri gelmiyor.Dolayısıyla gerçekten ayakta kalmamız lazım. Hiç kimse zenginleşmek için bir şey istemiyor. Yaşamak için bir şeyler istiyor. Dolayısıyla ümit ediyorum bu sesimizi duyar yetkililer. 4 -5 milyon kişinin ekmek parasıyla ilgili konuşuyoruz.''

Bir çok ülke dip seviyeleri görmüş durumda

Covid 19 sonrası süreçte uluslararası turizmde rekabetin bugün olduğundan çok daha keskin bir şekilde kendini göstereceğini anlatan Bağlıkaya, ''İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi rakip olduğumuz bir çok ülke 2020 yılında turizmde dip seviyeleri görmüş durumda. Önümüzdeki süreçte bu ülkelerin pazar paylarını geri kazanmak için rekabeti artıracak bir yaklaşım içinde olmalarını bekliyoruz. Bununla birlikte dengelerin tamamen değiştiği bir ortamda henüz dünya turizminde söz sahibi olmamış ülkelerinde rekabetçi bir şekilde pazara gireceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Türkiye’yi uluslararası alanda çok keskin olacağı bir süreç bekliyor. Bu dönemde ülkemizi öne çıkaracak çalışmalara odaklanmamız lazım. Dünya genelinde turizm sektöründe yaşanan değişim ve dönüşüme ayak uydurmamız büyük önem taşıyor. Müsaade ederseniz rekabete hazır olması gereken en önemli unsurunda seyahat acentaları olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Pazarlama ayağı seyahat acentaları tur operatörleridir'' dedi. Bağlıkaya şöyle devam etti:

Aşı ve tedavi varsa toparlanma sürecimiz kısa olacaktır

''Covid’den zarar gören tüm sektörler için öngörüde bulunmak çok zor süreç tıbbi gelişmelere bağlı. Aşı ve tedavi varsa toparlanma sürecimiz kısa olacaktır. Ama böyle bir gelişme olmadığına göre tahminden öteye geçemiyoruz şu anda herkesin beklentisi yılın başında bu işin çözülmesi mayıs ve nisan ayında normalleşmeye başlayacağı. 2021 yine daha önceki seneler gibi olmayacaktır. 2021’e hazır olacağız gelişmelerle ilgili pozitif bir şey olursa zinde ve hazırlıklı işimizin başında olmamız gerekiyor.

Sezonun uzama ihtimali var

Temmuz ve ağustos ayında bölgesinde kayda değer yolcu alan tek ülke Türkiye. Biz bakıyoruz Yunanistan ve İtalya’ya Türkiye kadar rağbet yok ama yeterli mi derseniz yeterli olmaktan çok uzak. Biz gerçekten turizm kapasitesi çok yüksek bir ülkeyiz bize haftada gelecek 100 – 150 charter ile ülkenin turizm potansiyelini tatmin etmesi söz konusu değil.  Otellerin zaten yüzde 30- 35 ‘i açık. Dolayısıyla tüm Türkiye adına söylüyorum kıyı bölgelerinde belli bir doluluk yakalandı bir can suyu oldu mu tabi ki oldu sıfır geçmekten daha iyi bir dönem geçiriyoruz temmuz ve ağustos’ta. Sezonun uzama ihtimali var özellikle Rusya, İngiltere ve Ukrayna pazarında. Bu pazarlarda kasım sonuna kadar sezonun uzama ihtimali var.  Eski kapasitelerle değil dahadüşük kapasitelerle çalışmalar devam ediyor. İç turizme bakacak olursak yaşanacak  hareketin maksimum yüzde 20’si 25’i gerçekleşmiştir bu şekilde de devam edeceğini düşünüyorum.''

 

Bu haber 6125 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ruth
    1 ay önce
    Herkese merhaba. Yardım etmeye söz veren ancak bana hiç kredi vermeyen çeşitli kredi verenlerden birkaç kez başvurduktan sonra, Bay James Ben'den kredimi nasıl aldığımı ifade etmek için buradayım. Bir arkadaşım beni, bana yardım edeceğine söz veren ve gerçekten de söz verdiği gibi hiçbir gecikme olmaksızın yerine getiren Bay James Ben ile tanıştırana kadar. kredi ile ve inancımı değiştirdi. Gerçekten ve acil bir krediye ihtiyacınız olup olmadığını bilmiyorum, E-posta yoluyla Bay James Ben ile iletişime geçmekten çekinmeyin: jamesben6144@gmail.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
TAV dokuz ayda 21 milyon yolcuya hizmet verdi
Nikolova, Türkiye ile  vize işlemlerini kolaylaştıracağız
Nikolova, Türkiye ile vize işlemlerini kolaylaştıracağız