Fransa yeniden kapanıyor

Fransa yeniden kapanıyor

Fransa Başbakanı Castex, Covid-19 vaka artışları nedeniyle Paris bölgesi de içinde olmak üzere 16 bölgede, 1 ay boyunca ‘’kapanma’’ya gidileceğini bildirdi.

19 Mart 2021 - 09:09 - Güncelleme: 20 Mart 2021 - 10:00

Fransa Başbakanı Jean Castex, Paris bölgesi de içinde olmak üzere 16 bölgede,  bu akşamdan itibaren 1 ay  boyunca ‘’kapanma’’ya gidileceğini bildirdi.

 Fransa Başbakanı Jean Castex, Sağlık Bakanı Olivier Veran’la birlikte düzenlediği basın toplantısında, artan vaka sayıları nedeniyle yarın akşamdan itibaren Paris’in de içinde olduğu 16 bölgede  yeniden sert kısıtlamaların uygulanmaya başlanacağını açıkladı. 

Castex, gerekli olmayan ticari kuruluşlar kapatılırken, ilk ve orta dereceli okullarda yüz yüze eğitimin devam edeceğini belirterek,   söz konusu bölgelerde yaşayanların ikametgahlarının 10 km çevresinde dışarı çıkabileceklerini söyledi.

Bölgeler arası seyahatin yasaklandığını ifade eden Castex,  halen saat 18.00’de başlayan sokağa çıkma yasağının da saat 19.00’a çekildiğini kaydetti.

‘’Covid-19 salgınında 3. dalgaya girdik. Vaka sayıları artıyor’’ diyen Castex, 30 binin üzerinde vaka olduğunu, asıl endişe verici olanın 4 bin 263’e ulaşan yoğun  bakım hastalarının içinde gençlerin sayısındaki artışın olduğuna dikkat çekti.

Castex, ‘’kapanma’’nın Paris bölgesinin yanı sıra Kuzey Fransa’daki bazı bölgeler ile Alpes-Maritimes, Seine-Maritime ve Eure'nin de yer aldığı 16 bölgede  uygulanacağını  söyledi.

Castex yarın aşı olacak

AstraZeneca aşısına Avrupa İlaç Ajansının onay verdiğini hatırlatan Castex,  bu aşının Fransa’da tekrar uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

Kendisinin de yarın öğleden sonra AstraZeneca aşısından olacağını ifade eden Castex,  Nisan ayı ortasına kadar en az 10 milyon, Mayıs ayı ortasına kadar en az 20 milyon,  Haziran ayı ortasına kadar da 30 milyon kişiyi aşılamayı planladıklarını kaydetti. (ajansbizim)

Bu haber 746 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor
Yaz sezonu boyunca operasyonlarını artırıyor