Reklam
  • Reklam
G20’deki benzer bir yapı turizmde de oluşturulmalı

G20'deki benzer bir yapı turizmde de oluşturulmalı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması için, global anlamda güç birliklerine gidilerek, sorunların birlikte çözülmesi gerektiği noktasından hareketle, G20’deki benzer bir yapının T20 (Dünya Turizminde ilk 20 ülke) olarak oluşturulmasının zamanının geldiğini ifade etti.

28 Eylül 2020 - 00:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 22:38

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya; Dünya Turizm Günü ile ilgili mesaj yayımladı. Bağlıkaya, mesajında şunları kaydetti:

‘’Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından kabul edilen Dünya Turizm Günü'nü bu yıl, tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs salgınının yaralarını sardığımız bu dönemde, yerelin önemine bir kez daha dikkat çeken “Turizm ve Kırsal Kalkınma” temasıyla kutluyoruz. Bu tema; büyük şehirlerin dışında fırsatlar yaratarak, önemli bir nüfusun geçimini turizm yoluyla sağlamasına imkân veren sektörümüzün bölgesel kalkınmada oynadığı benzersiz rolünü bir kez daha ortaya koyuyor.

Salgın döneminde özellikle yerel ekonomilerin değeri ve önemi bir kez daha anlaşıldı. Ülkemizin her bir köşesine yayılan eşsiz değerleriyle, kırsal kalkınmayı en başta destekleyen sektörlerin başında turizm gelmektedir.

TÜRSAB olarak; bu yılki Dünya Turizm Günü temasına ve bu etkinliğe uygun olarak, ulusal ve uluslararası platformda üyelerimizin gelişimine destek olmak ve yerel değerlerimizi öne çıkarmak amacıyla Türkiye turizmini destekleyen çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Böylelikle bölgesel pazarlarımızı teşvik ederek sektörümüzün korunmasına katkıda bulunuyor; ülkemizde turizmin sürdürülebilir ve sorumlu gelişimini önemsiyoruz.''

Firuz Bağlıkaya, pandemi sürecinde tüm dünyada en çok etkilenen sektörün turizm sektörü olduğuna işaret ederek, artık dünya turizminde yeni bir döneme girildiğini, bu dönemde iş birliğinin, veri ve deneyim paylaşımının ve kriz yönetiminin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Bağlıkaya, pandemi döneminin tüm bakış açılarını değiştirdiğini, artık yeni ve ortak bir bakış açısına ihtiyacın olduğunu bildirdi.

T20 BİRLİĞİ

Bağlıkaya, turizmde sürdürülebilirliğin sağlanması için, global anlamda güç birliklerine gidilerek, sorunların birlikte çözülmesi gerektiği noktasından hareketle, G20’deki benzer bir yapının T20 (Dünya Turizminde ilk 20 ülke) olarak oluşturulmasının zamanının geldiğini ifade etti.

Turizmde kendi ülkelerindeki etkin Sivil Toplum Kuruluşlarının yer alacağı T20 ülkelerinin, turist sayıları, turizm gelirleri, turizm sektörünün büyüklüğü, altyapısı vb. kriterler dikkate alınarak seçilmesi gerektiğini, bununla ilgili çalışmaları Dünya Turizm Örgütü ile birlikte yürütmeyi amaçladıklarını belirten Bağlıkaya, Birlik olarak çalışmalara başlandığını söyledi.

T20 toplantıları kapsamında, ortak deneyimler, dijital dönüşüm, yeni turizm ürünleri, kriz yönetimi, veri paylaşımı, iklim değişikliğini önlemek için alınacak önlemler, sosyal sorumluluk projeleri, çevre projeleri, etik değerler, ortak fonlar, yerel ve bölgesel kalkınma için birlikte atılacak adımlar, eğitimde iş birliği, turizmin gelişimi için hükümetlere öneriler vb. konuları ele alınacak.

Bağlıkaya, şöyle devam etti:

“Amacımız, T20 olarak dünya turizminde gelişmekte olan ülkelere örnek olmak, turizmde hizmet ve kaliteye ileriye taşıyarak sürdürülebilirliği sağlamak, yaşanan sorunları minimize etmek, haksız rekabeti önlemek ve dünya turizm pazarını büyüterek dünya ekonomisine katkı sağlamaktır.

Ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel olarak turizmi tüm çevrelerde destekleyecek adımların arkasında olduğumuzu belirterek, tüm meslektaşlarımızın ve sektöre katkısı bulunan tüm emekçilerin Dünya Turizm Günü’nü kutlarız.‘’

Bu haber 615 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye havacılığın en hızlı toparlandığı beşinci ülke
Türkiye havacılığın en hızlı toparlandığı beşinci ülke
Avrupa Otelciler Birliği'nin genel kurulu online yapıldı
Avrupa Otelciler Birliği'nin genel kurulu online yapıldı