Kısa sürede küresel bir salgına dönüşerek dünyanın ana gündemini uzun bir süre meşgul eden Corona Virüs’e karşı mücadele sürdürülürken yeni normalleşme sürecinde gastronominin başkenti Gaziantep’te de yerel lezzetlerin huzur ve güven ortamında vatandaşla buluşturulması ve sosyal hayatın kaldığı yerden titizlikle devam edebilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi’yle gaziantep Ticaret Odası’nın ortaklaşa yürüttüğü Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın lansman toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Başkan Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu ve gıda ve yiyecek sektörünün temsilcileriyle bir araya geldi.Onat Kutlar Konferans Salonu’nda organize edilen buluşmada, programın girişinde Birleşmiş Milletler (BM) turizm Organizasyonu tanıtım Filmi izlenerek yeni dönem turizm başlıkları ve sistemi anlatıldı. Ardından başlayan sunumda; GAZİBEL Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Tural, COVID-19 Gaziantep Rehberi konulu eğitimden bahsetti ve detaylandırdı. İşletmecilerin pandemi sürecinde uygulaması gereken temel faktörler sıraladı ve işletmelere verilecek ‘Fıstık Gibi’ sertifikasının amaçlarına ve içeriğine adım adım dikkat çekti. Ayrıca büyükşehir tarafından pandemi sürecinde gıda ve yiyecek sektörü için pilot bölge ilan edilen Mutfak Sanatları Merkezi’nde hayata geçirilen uygulamaları hatırlattı. Sertifika çerçevesinde projenin adımları, sahada görevlendirilecek eğitim ekibinin kurulması, gıda işletmeleri denetlenme süreçleri, güvenilir destinasyonlar ve azalan iş gücü ve ekonomik sıkıntıları konularından yola çıkarak katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Ayrıca Tural, Gaziantep dışından gelen yerli ve yabancı turistler için fıstık gibi sertifikalarını alan işletmelere internet ağı üzerinden ulaşabilecekleri fıstıkgibi.net adresinin kurulacağını açıkladı. Öte yandan sunumda, 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte restoranlarda; temiz hava, temiz su, temiz gıda, temiz enerji, atık sorunu, yeni teknolojinin kullanımı, yeni reklam çalışmaları, coğrafi işaretli ürünler adlı konu başlıklarına vurgu yapıldı.ŞAHİN: GAZİANTEP SAĞLIKLI LEZZETİN BAŞKENTİLansman toplantısında konuşan başkan Şahin, ''Yeni yaşam şeklini çok çabuk bir şekilde benimsememiz gerekiyor. Kendimiz ve Ailemiz için bunu yapmak zorundayız. Artık hijyen bu dönemin en önemli anahtarıdır. Biz bir kampanya başlattık. Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı’ adında. Şehrin dinamiklerini iyi belirleyerek Gazi şehrin potansiyelini öne çıkardık. Şimdi de dersimize çalıştık. Sizi de bugün bunun için topladık. 1 Haziran’da yeni normalleşmeye başladık. 1 Haziran itibariyle başlatılan yeni normalleşmede vatandaşı memnun edilmeye gayret edilecek. Gaziantep sağlıklı lezzetin başkenti olmaya devam edecek. Beşeri sermayemize ve girişimcilerimize güveniyoruz'' dedi.Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, Gaziantep hep zor şartların içerisinden birlikte iş yapma kültüründen faydalanarak çok başarılı bir şekilde çıktığını ifade ederek, “Yeni normalleşme sürecinde de planladığı yoldan ilerlenerek Gazi şehir hedeflerine ulaşacak. Hep birlikte bu şehrimizin sağlık risklerini azaltarak ekonomisini canlı tutmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı, pandemi süreciyle birlikte hep beraber ciddi süreçlere tanıklık ettiklerini belirterek, Fıstık Gibi Sertifikasyonu sürecinde emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ve ekibine teşekkür etti.Gaziantep Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Uğur Acıoğlu da 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme sürecinde esnafın sıkıntılarının giderilmesi halinde pandemi sürecinde Gazi şehirlilere daha iyi bir hizmet verileceğini söyledi.
Gündem
Yayınlanma: 03 Haziran 2020 - 00:00
Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 15:48
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ticaret Odası iş birliğinde yeni normalleşme süreciyle birlikte başlatılan Gaziantep Marka Restoranlar “Ağzımızın Tadı Geldi” Kampanyası’nın tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleşti.
Gündem
03 Haziran 2020 - 00:00
Güncelleme: 03 Haziran 2020 - 15:48