GİB’de "Konaklama Vergisi" toplantısı

GİB'de "Konaklama Vergisi" toplantısı

“Konaklama Vergisi” ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nda (GİB) toplantı yaptı. Toplantıya TÜRSAB'ı temsilen Hamit Kuk katıldı.

11 Şubat 2020 - 15:20 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 16:28

Toplantıya TÜRSAB'ın yanı sıra TUROB, TUROFED gibi turizm SKT’ları katıldı.“Konaklama Vergisi” ile ilgili olarak Hamit Kuk şu  bilgileri verdi;

  1. TÜRSAB olarak, “Konaklama Vergisinin” yolcudan tahsil edilmesinin fiyat mahremiyetine zarar vereceğini ve bu nedenle konaklamanın yapıldığı işletmenin mükellef olarak kabul edilmesi ve oradan tahsil edilmesi gerektiği belirtmişler ve tüm katılımcılar bu görüşte hem fikir olduklarını beyan etmişlerdir.
  2. Toplantıya katılan tüm Turizm Stk’ ları “Konaklama Vergisinin” 01 Nisan’dan itibaren tahsil edilmeye başlanmasının doğuracağı sıkıntılar anlatılmış ve bu verginin başlangıç süresinin 01 Nisan 2020 tarihi yerine 01 Kasım 2020 tarihine ertelenmesini talep etmişlerdir.
  3. Toplantıya katılan tüm Turizm Stk’ ları önümüzdeki kış dönemi fiyatlarıyla beraber “Konaklama Vergisinin” konaklama fiyatının içine dahil edilerek acentelere fiyatın verilmesinin uygun olacağı kararına varmışlar.
  4. “Konaklama Vergisinin” başlangıç süresinin 01 Nisan’dan Kasım ayına ertelenmesinin Meclis iradesinde olduğu için Mecliste bir torba yasa ile değişikliğin yapılması için çaba gösterilmesi gerektiği konusunda hem fikir olunmuş., Gelir İdaresi Başkanlığı temsilcileri tüm notları almışlar ve sürecin ertelenmesi konusunu Sayın Hazine ve Maliye Bakanına ileteceklerini belirtmişlerdir.

TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının öncelikli halledilmesi gereken sorunları olduğunu bunların, Uçak bilet ücretlerinin tüm satış kanallarında aynı fiyat ile olması, kaçak acentecilik faaliyetlerinin önlenmesine yönelik tedbirler, Konaklama fiyatlarında KDV matrahının rakip ülke oranlarına indirilmesi, Kur farkı gelirlerinin KDV matrahına dahil edilmesi gibi seyahat acentalarını ilgilendiren konularda, Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinden TÜRSAB olarak toplantı talep ettiklerini ve Gelir İdaresi Başkanlığı yetkililerinin de önümüzdeki hafta ortasına randevu verdiğini bildirdi.

Bu haber 607 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Brüksel havalimanı  normal kapasitesinin yüzde 10’una ulaştı
Brüksel havalimanı normal kapasitesinin yüzde 10’una ulaştı
Küçük otellerde fiyatlar yüzde 15 düştü
Küçük otellerde fiyatlar yüzde 15 düştü