Reklam
  • Reklam
Hacca ve Umreye gideceklere darbe

Hacca ve Umreye gideceklere darbe

Şefkat Turizm Genel Müdürü Ali Almaz, Suudi Arabistan yönetiminin 1 Ocak 2020'den itibaren Hac ve Umre ziyareti için her kişi için 55 dolar maliyeti olan “Seyahat Sağlık Sigortası” uygulamasını zorunlu kıldığını ifade etti.

02 Ocak 2020 - 05:03 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 10:33

Almaz,  yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten'in 1 Ocak 2020 itibariyle Hac ve Umre ziyareti için Suudi Arabistan'ı ziyaret eden her kişi için 55 Amerikan Doları maliyeti olan “Seyahat Sağlık Sigortası” uygulamasının zorunlu kılındığını açıkladığını bildirdi.

Almaz, Suudi Arabistan yönetiminin kararının seyahat acentelerini mağdur ettiğini belirterek, bu kararın Türkiye'den her yıl umreye gidenlerin sayısında düşüşe neden olacağını ifade etti.

Hac ve umre yapan seyahat acentelerinin bu karar sonrasında zor durumda kaldığını ifade eden Almaz, şöyle konuştu:

''Acentalar hem Diyanet İşleri Başkanlığı'na 60 dolar ödeme yaparken hem de Suudi Arabistan’a sağlık hizmeti için  55 dolar ödeyecek. Her iki tarafa sağlık ödemesi yapılacak, ne anlamı kaldı. Milyon dolarlar diyanet sağlık adı altında bizlerden alırken şimdi de Suudi Arabistan 135 dolar aldıkları ayak bastı vergisinden sonra 2. Vergi oda sağlık vergisi 55 dolar alıyorlar. Ödemeler yapılmadığı taktirde umre vizesi verilmiyor.  Bu durum acentalara büyük maddi zarar verdi.''

Almaz, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan uygulamanın kaldırılması konusunda destek beklediklerini sözlerine ekledi.

 

 

Bu haber 3361 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hacı Sami Dağcan
    7 ay önce
    Selamunaleykum,Ali Almaz bey gayet isabetli bir konuya degğinmişsiniz.Diyanet kurumu bu haksızlığa son demeli.Bu konuda yetki onda olduğuna göre bu zulme Diyanetde ortak olur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pinokyo otel icradan satılık
Pinokyo otel icradan satılık
Ticaret Bakanlığı'ndan otel rezervasyonu uyarısı
Ticaret Bakanlığı'ndan otel rezervasyonu uyarısı