Hakkari’de kayak merkezine otel yapılacak

Hakkari'de kayak merkezine otel yapılacak

Hakkâri Valiliği tarafından Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle “Hakkâri Kayak Turizmi İle Dünyaya Açılıyor” projesi kapsamında yapılması planlanan 100 yataklı otelin protokol sözleşmesi imzalandı.

06 Ağustos 2019 - 04:18 - Güncelleme: 06 Ağustos 2019 - 16:39

Hakkari'de bulunan Kayak Merkezi’nde yapılacak olan otel inşası için yapılan protokol sözleşmesi Vali İdris Akbıyık ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray tarafından imzalandı.

Burada bir konuşma yapan Vali İdris Akbıyık, “Hakkâri Kayak Turizmi İle Dünyaya Açılıyor” projesinin sözleşmesi imzaladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Hakkâri, Muş, Bitlis ve Van İllerimizin Vali, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlarından oluşan Sanayi Bakanlığımızın destekleriyle devam eden bir kalkınma ajansıdır. Burada birçok projeler gerçekleştiriyoruz. Projelerimizden bir tanesi de Bakanlığımızın ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımızın destek verdiği “Hakkâri Kayak Turizmi İle Dünyaya Açılıyor” projesi. Daha önce Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yapılan kayak merkezimizde bildiğiniz gibi birkaç tesis var. Ayrıca pist uzunluğu 3.200 metreye çıkarıldı. Şu anda da “Tele Siyej” Projemiz yine Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle %95 düzeyinde tamamlandı. Bu projenin devamında da burada ki konaklayacak yer sorununu çözmek amacıyla bir otel projemiz var. Bu otelde yine Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’mızın destekleriyle İl Özel İdaremiz tarafından yapılacak. Bu projenin bugün sözleşmesini imzalayıp, İlimize Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Hakkâri’miz hakikaten ekonomik, sosyal ve kültürel turizm olarak gelişmesi, özellikle dağ turizmine ve doğa turizmine bağlı diye düşünüyoruz. Gerçekten ciddi güzel potansiyellerimiz var. Türkiye’de karın en uzun süre kaldığı bir kayak merkezimizde yaklaşık 6 ay burada kayak yapılabilir. Geçtiğimiz 19 Mayıs’ta çocuklarımız kayak yaptılar. Ancak altyapı olarak burası yetersiz olduğundan dolayı içeriden ve dışarıdan yeterli turizmi çekemiyor. Ancak gelecek turist sayısında da iyi bir potansiyel var. Özellikle Irak, İran ve çevre illerimizde ciddi bir talep var. Geçtiğimiz kış ayında kar festivali düzenledik. Konaklama yer sorunundan dolayı bu festivali çok duyurmamamıza rağmen 10.000 e yakın insanımız geldi. Bu sebepten dolayı burada 100 yataklı bir otel ihtiyacı elzem diye düşünüyoruz. Bu projeyi de Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ile Hakkâri Valiliği, İl Özel İdare’miz beraber gerçekleştirecek. Bu projenin yaklaşık %22 sini Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’mız gerçekleştirecek. Geri kalan kısmını ise Hakkâri Valiliği İl Özel İdaresi yerine getirecek. Şu anda ihaleye de çıkmış durumda. İnşallah en kısa zamanda bu tesisimiz bitirilir ve Hakkâri’mizin hizmetine sunulur”.

       

Bu haber 1051 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AB Türkiye Delegasyonu'ndan yeşil ve gri pasaport açıklaması
AB Türkiye Delegasyonu'ndan yeşil ve gri pasaport açıklaması
Ekim'de turizm gelirleri ne kadar arttı!
Ekim'de turizm gelirleri ne kadar arttı!