Hangi işletmelere ciro kaybı desteği yapılacak?

Hangi işletmelere ciro kaybı desteği yapılacak?

Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Kararı yayınlandı. Karar kapsamında işleri ve işletmeleri zarar gören birçok esnaf için ciro kaybı desteği sağlanması getirildiğini söyleyen Av. Burcu Kırçıl, hibe desteğinden yararlanmak için gerekli yükümlülükleri açıkladı.

09 Şubat 2021 - 10:20 - Güncelleme: 10 Şubat 2021 - 12:40

3506 sayılı “Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Hakkında Karar” 6 Şubat 2021 tarihinde 31387 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Alınan karar ile ilgili açıklama yapan Kırçıl Hukuk Bürosu Kurucu ve Yöneticisi Av. Burcu Kırçıl, programın detayları, başvuru süresi ile diğer usul ve esasların Ticaret Bakanlığı tarafından duyurulacağını belirtti.

Kırçıl, karar ile koronavirüs salgınında faaliyetleri kısıtlanan ve bu nedenle zarar gören yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemelerine ilişkin usul ve esasların belirlenmesinin amaçlandığını bildirdi.

Hangi İşletmelere Ciro Kaybı Desteği Yapılacak?

İlgili kararda ciro; “işletmeler tarafından bir takvim yılının ilgili dönemine ilişkin olarak vergi dairelerine verilen katma değer vergisi beyannamelerinin “Teslim ve Hizmetlerin Karşılığını Teşkil Eden Bedel (aylık)” satırlarında yer alan tutarların toplanması suretiyle bulunan tutar” olarak ifade edildi.

2020 takvim yılına ilişkin cironun 2019 takvim yılındaki ciroya oranla azalmış olması “ciro kaybı” kabul edilecek ve anılan karardaki diğer şartların mevcut olması halinde bu işletmelere karşılıksız destek sağlanacaktır.

İşletme cirolarının tespitinde 27.01.2021 tarihi itibarıyla 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki vergilendirme dönemlerine ilişkin olarak verilen katma değer vergisi beyannameleri esas alınacaktır.

27.01.2021 tarihinden sonra 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki dönemlere ilişkin olarak verilen beyannameler, düzeltme beyannameleri olsa dahi ciro hesaplamasında dikkate alınmayacaktır.

Ciro kaybı desteğinden, 2019 takvim yılındaki cirosu 3 Milyon TL ve altında olup söz konusu yıldaki cirosuna oranla 2020 takvim yılındaki cirosu %50 ve üzerinde bir oranda azalan işletmeler faydalanacaktır.

İşletmelerin 2020 takvim yılındaki cirolarının, 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azalan tutarının %3’ü esas alınarak sağlanacak ciro kaybı desteği 2.000-TL’den az ve 40.000-TL’den fazla olmayacaktır.

 

Bu haber 441 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Antalya ve İzmir'den Cenevre uçuşlarına başlıyor
Onur Air'in uçakları icraya verildi
Onur Air'in uçakları icraya verildi