Hava yolu bilet satışı yapan acentalar önemli hale geldi

Hava yolu bilet satışı yapan acentalar önemli hale geldi

TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, özellikle hava yolu bilet satışı faaliyetinde bulunan seyahat acentalarının pandemi sonrasındaki süreçte hava yolu şirketleri için çok daha önemli bir hale geldiğini söyledi.

24 Mayıs 2020 - 10:28 - Güncelleme: 26 Mayıs 2020 - 09:39

TÜRSAB Havayolu Bilet Satış ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, TÜRSAB TV’nin pandemi sürecinde en sık takip edilen formatlarından biri olan “Turizme Global Bakış” programında,  yaşanan krizin global boyutuna vurgu yaparak; “IATA’daki çalışmalarımız ve öngörülerimizde bu sürecin oldukça uzun ve sıkıntılı olacağını biliyorduk. Şubat sonu ve mart başındaki temaslarımız sonucu en önemli iki konunun üye bilet satışları ve sistemin aktivasyonu olduğunu dile getirdik'' dedi.

Turizmde bütün kartlar yeniden dağıtılacak

''Turizmde bütün kartların yeniden dağıtılacağı, yeni normalin uygulanacağı bir döneme giriyoruz'' diyen Olcar, ''Bundan sonraki gelişmelerin sisteme nasıl opere edileceğini göreceğiz. Orta koltukların boş bırakılmasının çok basit bir hesaplamayla yüzde 40 oranında maliyete sebep olacağı çok açık. Ekonomik anlamda barajlar oluşacak” ifadelerine yer verdi.

1 Haziran’dan itibaren yavaş yavaş iş hayatına dönülse bile 60-70 günlük hasar raporu kayıtlarının çok uzun bir vadeyi etkileyeceğini söyleyen Olcar, “Tasarruf tedbirleri dair pandeminin öğrettiği çok şey oldu. Dijital uygulamalarda yapılan toplantılarda bile IATA’nın 2019 verilerine ancak 2023 yılında ulaşabileceğinden bahsettik. Yüzde 50-55’lik kayıplar açıklandığında bunun maddi değeri 313 milyar dolar gibi bir seviyeye ulaşmıştı. Şu an kötü değil, orta senaryo üzerinde konuşuyoruz. Kötü senaryoda bundan çok daha ileri durumlar mevcut” dedi.

Bilet satışı yapan acenteler önemli hale geldi

Özellikle hava yolu bilet satışı faaliyetinde bulunan seyahat acentalarının pandemi sonrasındaki süreçte hava yolu şirketleri için çok daha önemli bir hale geldiğini vurgulayan Olcar, tüketicinin seyahat planlamasına bağlı olarak direkt bir muhatap araması sebebiyle online mecralara olan ilginin acentacılığı etkilemeyeceğini belirtti.

Bu haber 767 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
THY haziranda 1 milyon yolcu taşıdı
THY haziranda 1 milyon yolcu taşıdı
Rusya uçuşları başlıyor
Rusya uçuşları başlıyor