Hediye Güral Gür, "Beklentiniz öncelikle iç pazarın...

Hediye Güral Gür, "Beklentiniz öncelikle iç pazarın açılması"

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜROB Başkan Yardımcısı Hediye Güral Gür, ''Biz umutluyuz ve Haziran ayında sezonun başlayacağına inanıyoruz. Beklentiniz öncelikle iç pazarın açılması. Bakanlığımız iç pazarda da kademeli bir açılışın olacağını söylüyor” dedi.

01 Mayıs 2020 - 13:26 - Güncelleme: 03 Mayıs 2020 - 09:55

Tourism Today Talks Live’in son konuğu NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜROB Başkan Yardımcısı Hediye Güral Gür oldu.

Hediye Güral Gür, Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim’in sorularını şu açıklamalarla cevapladı:

“Belirsiz bir ortamdayız”

“Bu yaşadığımız virüs ve belirsizlik daha önce hiçbir şekilde yaşanmış, karşılaşılmış, tecrübe edilmiş bir durum değil. Dolayısı ile başka hiçbir şeyle kıyaslayamıyoruz. Tek opsiyon bekleyip görmek. Bu kriz sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın krizi. Belirsiz bir ortam olduğu için yapacak bir şey yok.”

“Beklentiniz öncelikle iç pazarın açılması”

“Biz otellerimizi 20 Mart itibari ile kapatmıştık ve kapatırken de kendimize hedef olarak 10 Mayıs’ı göstermiştik. Ama umduğumuz gibi olmadı. Dolayısı ile Bakanımızın da açıklamalarına göre Bayram sonu Haziran ortası gibi başlayacak. Şu an sezonun açılışı veya gelecekle ilgili bir tahminde bulunamıyoruz. Ama biz umutluyuz ve Haziran ayında sezonun başlayacağına inanıyoruz. Beklentiniz öncelikle iç pazarın açılması. Bakanlığımız iç pazarda da kademeli bir açılışı olacağını söylüyor.”

“Pek çok şey değişecek”

Kültür ve Turizm Bakanlığı, önderliğinde Sağlık ve Tarım Bakanlıkları ile STK’lar sertifika ile ilgili yoğun bir çalışma içindeler. Basına yansıyan bir taslak var. Bugün okunan bilgiler netleşmiş nihai kararlar değil. Bakanlığımız nihai kriterleri önümüzdeki hafta yayınlayacaktır. Neler değişecek? Bence pek çok şey değişecek. Sadece Türkiye’de değil özellikle Avrupa ve ABD de dahil çalışmalarına başladı. Bir kere öncelikle Housekeeping departmanında değişiklikler olacak, açık büfe ve restoranlarda değişiklikler olacak. Açık büfe belli bir süre belki olmayabilir. Bunlar tartışılarak şekillenecek. Aşı bulunana kadar alışkanlıklarımızı değiştirmek durumunda kalacağız. Ama neler değişecek yaşayıp göreceğiz. 

“Umutsuz olmayı sevmiyoruz”

Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı gibi birçok bakanlık tarafından otellerimiz denetleniyor. Hepsinin kriter ve kuralları var. Şu an otellerimizi sağlık riskinden dolayı kapattık. Hem çalışanlarımızın hem de misafirlerimizin sağlığı bizim için önemli. Biz umutsuz olmayı ve kötümser bakmayı sevmiyoruz. Bu nedenle böyle bir dönemde yatırımlarımıza hiç ara vermedik. Sanayinin yanında Antalya ve İstanbul’daki otel yatırımlarımız da devam ediyor. 

“Hepimizin çok iyi çalışması gerekiyor”

Turizm bir bütündür. İçinde birçok paydaş vardır. Tur operatörü boyutu var, taşıma boyutu var, otel boyutu var. Hepimizin çok iyi çalışması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz STK’larda bu sektörlerden temsilciler var ve hep konuşuyoruz. Şu anki sıkıntı ortak. Her sektör kendisine göre önlemler alıyor. Bu sıkıntılı süreçte bütün paydaşların da yaşaması gerekiyor. Şu an herkes birbirine destek oluyor.

“İnsanlar seyahat edecek”

İnsanlar artık evlerinde çok sıkıldı. Dışarıya çıkmak isteyecek ve imkanları ölçüsünde sağlık şartlarına dikkat ederek turizm hareketlerine başlayacaklar. Hiç olmadı kısa mesafelerde iki gün de olsa tatil veya seyahat planlayacak diye düşünüyorum. 

“Hareketlilik başlayacak ama yüksek doluluklar olmayacak”

Turizm hareketleri Haziran ayında başlayacaktır diye umuyoruz ama yüzde 100 doluluklara ulaşmamız mümkün değil. Otel kapasiteleri ile ilgili devletin de bize getireceği kısıtlamalar olacak. Yüzde 50 kapasite ile çalışacağımız öngörülüyor.”

Bu haber 765 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bodrum kıyıları havadan, karadan denetlenecek
Bodrum kıyıları havadan, karadan denetlenecek
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı
Gastronomi temsilcilerine ''fıstık gibi'' sertifikası tanıtıldı