HURSAD: KÇÖ seyahat acentaları için devam etmeli

HURSAD: KÇÖ seyahat acentaları için devam etmeli

Hac-Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) 31 Mart'ta sona erecek Kısa Çalışma Ödeneği'nin (KÇÖ) seyahat acentaları için devam etmesi gerektiğini açıkladı.

06 Mart 2021 - 10:06 - Güncelleme: 08 Mart 2021 - 13:02

HURSAD'dan yapılan açıklamada, ''COVID-19 salgını tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına almış ve ciddi zararlar vermiştir. Bu durumdan en çok etkilenenler, seyahat acentaları ve çalışanları olmuştur'' denild. Açıklama şöyle:

''Hac, Umre seyahat acentalarının faaliyerleri bir yılı aşkın bir süredir tamamen durmuştur.

Hiçbir çalışma alanı kalmayan ve birçok kalifiye çalışanı bünyesinde bulunduran sektör, Kısa Çalışma Ödeneği sayesinde çalışanlarını kısmen de olsa koruyabilmiştir.

Sektör açısından hayati önem taşıyor

Dolayısıyla, kısa çalışma ödeneğinin devamı, sektör açısından hayati öneme sahiptir.

Aksi takdirde, Hac Umre acentalarının on binden fazla çalışanı işlerini kaybetme tehlikesiyle yüz yüzedir. Diğer seyahat acentalarının tamamını da hesaba kattığımızda, kısa çalışma ödeneğinin kaldırılması, yüzbinlerce çalışanın evine ekmek götürememesi tehlikesini doğuracaktır.

Bu bağlamda devletimizin tüm sektörlere uyguladığı kısa çalışma ödeneği kolaylığının en azından seyahat acentaları için devam ettirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Devletimizden en önemli beklentimiz, seyahat kısıtlamalarının kalkacağı döneme kadar, kısa çalışma ödeneğinin devam ettirilmesidir.''

Bu haber 9228 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ruslar Türkiye'ye ''uçuş izni'' kampanyası başlattı
Ruslar Türkiye'ye ''uçuş izni'' kampanyası başlattı
Rusya'nın kararı sonrası turizmciler endişeli
Rusya'nın kararı sonrası turizmciler endişeli